Ještě nedávno patřil italský kardinál Angelo Becciu mezi nejmocnější muže Vatikánu. Měl blízko k papeži Benediktu XVI. i k jeho nástupci, nynějšímu svatému otci Františkovi, kterého často doprovázel na cestách. Rozhodoval o papežské kurii, jež má na starosti správu Vatikánu, nebo o tom, kam Vatikán pošle stovky tisíc eur získaných od věřících. 

Kardinálův vliv už ale vyprchal. Nyní třiasedmdesátiletý muž, jehož například list The New York Times popisuje také jako zdatného intrikáře, stane před soudem v klíčovém procesu. Společně s dalšími devíti lidmi je obžalovaný ze zpronevěry, podvodů a praní špinavých peněz. Je to poprvé v moderní historii Vatikánu, kdy je kardinál obviněn z hospodářské trestné činnosti. Dopustit se jí měl jako náměstek vatikánského státního sekretáře, který pomáhá papeži při řízení katolické církve. Becciu tuto funkci zastával v letech 2011 až 2018.

Kvůli nadcházejícímu procesu se na soudní síň promění vybrané prostory Vatikánských muzeí, které obvykle hostí umělecké sbírky nevyčíslitelné hodnoty. Vatikán sice vlastní soudní síň má, je ale příliš malá. Papežský stolec očekává, že soud přiláká obrovskou pozornost médií i věřících. Proces podle italského deníku Corriere della Sera pomůže odhalit pečlivě utajovaná tajemství Vatikánu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se