Ještě nedávno patřil italský kardinál Angelo Becciu mezi nejmocnější muže Vatikánu. Měl blízko k papeži Benediktu XVI. i k jeho nástupci, nynějšímu svatému otci Františkovi, kterého často doprovázel na cestách. Rozhodoval o papežské kurii, jež má na starosti správu Vatikánu, nebo o tom, kam Vatikán pošle stovky tisíc eur získaných od věřících. 

Kardinálův vliv už ale vyprchal. Nyní třiasedmdesátiletý muž, jehož například list The New York Times popisuje také jako zdatného intrikáře, stane před soudem v klíčovém procesu. Společně s dalšími devíti lidmi je obžalovaný ze zpronevěry, podvodů a praní špinavých peněz. Je to poprvé v moderní historii Vatikánu, kdy je kardinál obviněn z hospodářské trestné činnosti. Dopustit se jí měl jako náměstek vatikánského státního sekretáře, který pomáhá papeži při řízení katolické církve. Becciu tuto funkci zastával v letech 2011 až 2018.

Kvůli nadcházejícímu procesu se na soudní síň promění vybrané prostory Vatikánských muzeí, které obvykle hostí umělecké sbírky nevyčíslitelné hodnoty. Vatikán sice vlastní soudní síň má, je ale příliš malá. Papežský stolec očekává, že soud přiláká obrovskou pozornost médií i věřících. Proces podle italského deníku Corriere della Sera pomůže odhalit pečlivě utajovaná tajemství Vatikánu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.