Nejprve si řekněme jednu věc takto přímo do očí: Strašení přílivem migrantů v české politice funguje, i když drtivá většina lidí tady žádného uprchlíka neviděla ani z dálky. Na naši nervovou soustavu funguje strach z neznámého, cizího a nejistého poměrně spolehlivě, takže zneužití tématu migrace patří do arzenálu hlavně těch politiků, kteří se ve svém důsledku neštítí ničeho.

To, že premiér Andrej Babiš nebo Tomio Okamura účelově zneužívají tohoto přirozeného strachu, ale neznamená, že letos v létě (bohužel před českými volbami) se na stole s evropskými problémy opět neobjevila hrozba většího přílivu uprchlíků z jiných regionů světa. Ti v Evropě vidí v podstatě ráj na zemi – ale taky ne všude. Česko mezi jejich cíle rozhodně nepatří.

Situaci stále nelze srovnávat s přílivem hlavně syrských běženců z léta 2015. Spíš jsou uprchlíci hledající většinou klidné místo k životu využíváni jako politická zbraň nebo strašák právě ve spojení se vzpomínkami na rok 2015. A zneužívají je jak domácí političtí hráči, tak ti zahraniční.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Václav Mucha 27.07.2021 23:57
"Provinční skořápka" - naprosto přesný pojem. S dovolením kradu :)
Jan Vozdecký 27.07.2021 21:26
Na českém odporu vůči uprchlíkům není nic iracionálního, jak se snažíte podsunout. Češi dobře vědí, že když nebudou dostatečně křičet dopředu, tak v momentě, kdy nám sem EU uprchlíky přerozdělí, už bude pozdě. Je tedy nanejvýš záslužné budovat DOPŘEDU pověst ČR jako země, kde to budou mít migranti těžké a kde opravdu vítáni nebudou. Češi podle Vás nechápou zahraniční politiku. Myslím si, že naopak velmi dobře chápou, že vláda jakéhokoliv státu (a hlavně její zahraniční a silové složky) se má starat hlavně o ochranu svých obyvatel, a ne o blahobyt lidí, kteří si svou vlastní zemi zničili natolik, že se tam nedá žít. Máte pravdu, že se to těžko prodává voličům. Pokud by to totiž připustili, dost si tím po všech stránkách pohorší. Proto se – celkem racionálně – konzistentně drží odmítacího orbánovského konceptu z roku 2015, protože nic údernějšího se myslím v současném evropském kontextu dělat nedá.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru