Na poslední chvíli na samém konci volebního období schválili poslanci novelu energetického zákona. Ta má zejména za cíl zamezit nekalým praktikám podomních či telefonických zprostředkovatelů „výhodnější“ energie, kteří se ve skutečnosti snaží vytáhnout z důvěřivých lidí peníze. „Zatočíme s energošmejdy,“ nechali se před dvěma týdny slyšet někteří poslanci při schvalování zákona, čímž zároveň odhalili přezdívku, která se pro pochybné prodejce energií vžila. Dohled nad nimi od příštího roku přebírá Energetický regulační úřad. Členka rady úřadu Markéta Zemanová říká, že zákon sám o sobě důvěřivé seniory před nekalými praktikami neochrání. A že bude trvat měsíce či roky, než z trhu začnou první energošmejdi mizet.

HN: Novela přináší tři základní věci: povinné registrace prodejců, hájení zájmů klienta a konec neomezených plných mocí na základě jednoho podpisu či slova v telefonu. Jsou to změny, které pomohou ukončit nekalé praktiky?

V novele je nejvíce skloňovaný boj proti takzvaným energošmejdům, zprostředkovatelům. Začala bych ale jinými věcmi, protože schválený zákon obsahuje také celou řadu změn, které se týkají i dodavatelů nebo obchodníků s energiemi. Jsou to jednak pravidla, která usnadňují ukončování smluv, odstoupení od smlouvy a výpovědi. Například je tu nové pravidlo, že smlouvu lze uzavřít na dobu určitou nejvýše na tři roky. Pak je z ní smlouva na dobu neurčitou a lze ji kdykoliv vypovědět. Nyní jsme měli smlouvy na pět i deset let a bylo možné se z nich vyvázat jen za cenu pokuty. Plné moci mají nově platnost omezenou na jeden rok.

Nová je i možnost ukončit smlouvu, když se stěhujete. To je dneska také často problém a jde to jen za cenu pokuty. Smlouva bude muset být písemná, to doposud nebylo, takže skončí telefonní prodeje, kdy někdo vyslovil pouhé „ano“ a měl smlouvu uzavřenou. Jsou to věci, které jsou také důležité, ale v souvislosti s novelou se na ně trochu zapomíná. Je to celý balík změn, který se nám podařilo dostat do zákona.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.