Dokončeme svatovítskou katedrálu, symbol naší vlasti. Tímto heslem vyzývá nadace pražského arcibiskupství na svých webových stránkách lidi k tomu, aby darovali peníze na nové svatovítské varhany. Do celonárodní sbírky od roku 2014, kdy fond vznikl, přispěly už tisíce dárců desítkami milionů korun. Zatímco je nástroj, který vyjde zhruba na 80 milionů, téměř hotov, stavební plán k jeho instalaci schválen není. Vysněný projekt arcibiskupa Dominika Duky musí posvětit Hrad, který jednu z nejvýznamnějších českých památek vlastní. Akci přitom provázely problémy – a to hlavně kvůli donedávna stále narůstající váze varhan, která komplikuje jejich umístění do kostela.

V době, kdy se klíčové rozhodnutí Hradu blíží, proběhlo podle pátrání HN další, zdánlivě nesouvisející vyjednávání – tentokrát na arcibiskupství v Olomouci. Hradní kancléř Vratislav Mynář usiloval o koupi farního pozemku poblíž svého penzionu v Osvětimanech. I když církev Mynářovi půdu prodat nechtěla, nakonec k dohodě došlo. V zápisech arcibiskupství, které má redakce k dispozici, stojí, že se tak stalo „z politických důvodů“ – a to proto, že Mynář „blokoval varhany“. Kancléř informace označuje za lež. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.