Zdálo se, že nepůjde o nijak výjimečný den, vzpomíná na 4. srpna minulého roku Šarbel Basil, který vede rodinnou restauraci Chef v centru libanonského Bejrútu. Před padesáti pěti lety ji založil jeho otec. „Neměli jsme moc lidí, pandemie snížila počet zákazníků,“ vzpomíná Basil na osudný den, zatímco sedí ve svém podniku, který se nachází ve čtvrti Gemmayzeh. „V podvečer jsem měl dva zákazníky. Pak jsme uslyšeli něco jako výbuch bomby,“ říká. Zvuk si pamatoval ještě z dob občanské války.

Po chvíli přišla tlaková vlna a restaurace se začala otřásat. Basil nakrátko ztratil vědomí. „Když jsem se probral, viděl jsem, že je všechno zničené. Nevěděli jsme, co se děje, život se mi změnil za pár vteřin,“ vzpomíná.

Jeden z jeho kolegů ztratil hodně krve. Basil volal záchranku, ale nikdo mu neodpovídal. Když se jeho, druhého kolegu a souseda snažil dostat do nemocnice, byla plná. Řekli mu, aby je převezl mimo Bejrút. Všechna zařízení v libanonské metropoli na tom totiž byla stejně. Když se přesouval, na ulici viděl lidi s otevřenými ranami na hlavě nebo rukách.

Basil tehdy nevěděl, co se děje, stejně jako většina Bejrúťanů. Podobně jako on čekali, že půjde o teroristické útoky, jaké zažívali během občanské války v letech 1975 až 1990. V bejrútském přístavu ale tentokrát vybuchlo obrovské silo, ve kterém bylo uskladněno 3000 tun dusičnanu amonného.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.