Po několika desetiletích jsme se konečně dočkali a můžeme začít jásat. Takže třikrát hurá, známe vnitřní stavbu Marsu! Jestli si teď myslíte, že autorovi těchto řádek v parném létě přeskočilo, dejte mu šanci vás přesvědčit, že tomu tak (úplně) není a že ta radost je oprávněná. To, že víme, jak to uvnitř rudé planety vypadá, bude mít totiž dopad přesahující hranice Marsu.

Na chvilku si představte, že před sebou máte dvě různě velká vejce a máte úkol zjistit, co v sobě skrývají. Dokud můžete obě vejce rozbít a podívat se pod ochranný obal skořápky, najít odpověď je snadné. Co když ale nebudete moci jedno vejce rozklepnout? Anebo hůř, co když ho nebudete moc vzít ani do ruky, abyste ho zvážili a zatřásli s ním? Budete se tak muset spoléhat ve své odpovědi jen na to, co se dozvíte studiem toho jednoho vejce, na které si sáhnout můžete. Budete tak vědět, že ve vámi drženém vejci je vyjma skořápky i bílek a žloutek, a to v určitém poměru, ale bude to stačit? Můžete s klidným svědomím prohlásit, že druhé, pětkrát větší vejce vypadá uvnitř stejně? Co když tam ale místo žloutku je třeba už zárodek pštrosa? Anebo hůř, co když to druhé vejce je jen keramická napodobenina? Jestli vám přijde, že zodpovědět na základě výzkumu jednoho vajíčka takové otázky moc dobře nejde, pak vítejte ve světě planetární geologie. Tedy vědního oboru zkoumajícího jiná tělesa ve Sluneční soustavě.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.