Americká vesmírná agentura NASA čelí největší personální proměně za poslední desetiletí. Téměř čtyři tisíce zaměstnanců, tedy více než pětina celé pracovní síly, se rozhodlo odejít v rámci programu dobrovolných rezignací, který prosadila administrativa prezidenta Donalda Trumpa. Program je součástí širšího úsilí o snížení federálních výdajů. Vědci a inženýři varují, že odchody mohou výrazně ohrozit výzkum i bezpečnost astronautů.
NASA do ledna 2026 přijde o přibližně 3870 pracovníků, jejich celkový počet se tím sníží zhruba na 14 000 zaměstnanců. Odliv je výsledkem kombinace dobrovolných odchodů do důchodu, programu „odložené rezignace“ a běžného úbytku personálu.
Překvapení z Marsu. Vodu si nejspíš schoval, ukazují nová data
„Bezpečnost zůstává nejvyšší prioritou našeho úřadu v době, kdy usilujeme o dosažení rovnováhy mezi potřebou státu se štíhlejší a efektivnější organizací a snahou zajistit, že zůstaneme plně schopni pokračovat ve zlaté éře průzkumu a inovací, včetně Měsíce a Marsu,“ uvedla NASA ve svém oficiálním prohlášení.
Kritici programu však varují, že redukce personálu může zasáhnout klíčové odborníky a zbrzdit pokrok v oblastech, jako jsou robotické mise, vývoj technologií pro přistání na Měsíci a příprava pilotovaných letů na Mars. Podle šéfky zpravodajství NASA Cheryl Warnerové není vyloučeno, že některé žádosti o odchod budou ještě zamítnuty nebo staženy, ale celkový rozsah ztráty zůstane velmi vysoký.
Rozhodnutí vlády omezit počet federálních zaměstnanců jde ruku v ruce s návrhem na výrazné rozpočtové škrty. Trumpův návrh federálního rozpočtu na rok 2026 počítá se snížením celkového financování NASA o 24 procent, přičemž rozpočet vědeckého výzkumu by se měl snížit téměř na polovinu.
Proti škrtům se už staví nejen odborná veřejnost, ale i zaměstnanci samotné agentury. Téměř 300 vědců NASA podepsalo takzvanou Deklaraci Voyager, v níž varují, že škrty mohou mít „zničující dopady“ na americkou vědu a ohrozit i bezpečnost astronautů.
Deklarace, kterou zorganizovala organizace Stand Up For Science, kritizuje prudké rozpočtové škrty, rušení misí ve vývoji, ukončené smlouvy a granty a organizační změny, které podkopávají schopnost NASA provádět kritický výzkum v oblasti vesmíru a věd o Zemi.
Varují, že politické vměšování a náhlé snižování rozpočtu by mohly ohrozit desetiletí pokroku ve výzkumu vesmíru, letectví a v klimatologii.
NASA se tak ocitá v bodě zlomu. Musí se vyrovnat s dramatickým odchodem zkušených pracovníků a zároveň obhájit své ambice v době, kdy se Spojené státy připravují na další éru kosmického výzkumu. Otázkou zůstává, zda se agentuře podaří udržet tempo v době, kdy se její lidský kapitál tenčí a rozpočtové mantinely se stahují.
Letošní rozpočet NASA je zhruba 25,4 miliardy dolarů, což odpovídá 531 miliardám korun.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist