Tradice, které se nemůžeme zbavit už třetí desetiletí. Stačí jakýkoliv výjezd do zahraničí, abychom si potvrdili, co vše je v Česku dražší. Jistě, záleží na aktuálním kurzu koruny. Dlouhodobě to byla elektronika, ve srovnání s mnoha podstatně bohatšími státy západní Evropy je to dodnes například oblečení, obuv či vybavení domácnosti. Cena telekomunikačních služeb je pak v Česku statisticky srovnatelná s Německem, kde je ovšem výrazně vyšší průměrný příjem.

Poslední covidový rok pak přinesl citelné zdražení návštěvy tuzemských restaurací. Když český turista odloží domácí řízek a dovezenou plechovku piva, může se mu lehce stát, že nejen na levném východě, ale i v tradičních dovolenkových destinacích, jako jsou Řecko, Itálie či Španělsko, pořídí v restauraci levněji nejen jídlo, ale i pití včetně alkoholických nápojů. Podobnou cenu navíc doprovází radikálně vyšší kvalita potravin.

Obdobný pocit turista získá při srovnávání úrovně podle HDP na hlavu. Ač je na tom v tomto ukazateli Česko lépe než třeba Portugalsko či Polsko a ne o moc hůř než Španělsko, úroveň tuzemské silniční sítě odpovídá stavu v Bejrútu po posledním výbuchu. Člověk po zkušenosti s jízdou na hlavní dopravní tepně v ČR prostě nedokáže uvěřit tomu, že i mezi dvěma relativně malými městy může nejen vést čtyřproudá silnice, ale navíc existovat bez jediné uzavírky.

Česko se postupem času stalo ostrůvkem uprostřed Evropy, kde je množství zboží i služeb drahé nejen absolutně, ale i ve srovnání s průměrným příjmem, navíc kvalitativně často nesrovnatelné. Bohužel data o vývoji inflace zveřejňovaná každý měsíc nenaznačují, že by se měl tento stav změnit k lepšímu. Kvalitu statistici naštěstí – pro náš dobrý pocit – měřit neumí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.