Už téměř dva týdny je skupina asi třiceti uprchlíků z Iráku a Afghánistánu chycena do pasti na polsko-běloruské hranici u polského Usnarze Górneho. Běloruští pohraničníci je vytlačují do Polska, polští pohraničníci jim brání vstoupit na své území. Polští ochránci lidských práv nabízejí materiální i právní pomoc, ale pohraničníci přístup k uprchlíkům blokují s tím, že jsou stále na běloruském území.

Deník Gazeta Wyborcza zdokumentoval další podobný případ z tohoto víkendu, kdy pohraniční stráž vyvezla několik uprchlíků už ze své strážnice v Szudzialowie zpět do Běloruska. To je podle některých expertů porušení polského práva.

Podobně vracejí uprchlíky lotyšští a litevští pohraničníci. Všechny tři země totiž v posledních týdnech čelí nezvykle velkému náporu utečenců, které na hranice organizovaně posílá režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Litevci, kteří od dubna zadrželi přes čtyři tisíce uprchlíků, to považují za hybridní zbraň použitou Běloruskem s podporou Ruska jako odvetu za litevskou podporu běloruské opozici a za sankce proti Lukašenkovu režimu, jejichž zpřísnění Vilnius prosadil v Evropské unii po květnovém únosu letadla s běloruským opozičním novinářem.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.