Už téměř dva týdny je skupina asi třiceti uprchlíků z Iráku a Afghánistánu chycena do pasti na polsko-běloruské hranici u polského Usnarze Górneho. Běloruští pohraničníci je vytlačují do Polska, polští pohraničníci jim brání vstoupit na své území. Polští ochránci lidských práv nabízejí materiální i právní pomoc, ale pohraničníci přístup k uprchlíkům blokují s tím, že jsou stále na běloruském území.

Deník Gazeta Wyborcza zdokumentoval další podobný případ z tohoto víkendu, kdy pohraniční stráž vyvezla několik uprchlíků už ze své strážnice v Szudzialowie zpět do Běloruska. To je podle některých expertů porušení polského práva.

Podobně vracejí uprchlíky lotyšští a litevští pohraničníci. Všechny tři země totiž v posledních týdnech čelí nezvykle velkému náporu utečenců, které na hranice organizovaně posílá režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Litevci, kteří od dubna zadrželi přes čtyři tisíce uprchlíků, to považují za hybridní zbraň použitou Běloruskem s podporou Ruska jako odvetu za litevskou podporu běloruské opozici a za sankce proti Lukašenkovu režimu, jejichž zpřísnění Vilnius prosadil v Evropské unii po květnovém únosu letadla s běloruským opozičním novinářem.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se