Aktuální rozhodnutí Městského soudu v Praze v případu, zda jsou peníze z Airbnb příjmem z pronájmu, či podnikáním, půjde nejspíš k Nevyššímu správnímu soudu. Experti na daně a daňové poradenství však podobný verdikt dlouho očekávali. Soud totiž rozhodl, že krátkodobý pronájem z této platformy spadá pod ubytovací služby a měl by se danit jako podnikatelská činnost. To má vliv na platby zdravotního a sociálního pojištění a může změnit i platby DPH.„Ti, kterých se to týká, by měli udělat vše, co dělají například majitelé penzionů,“ říká daňový poradce a vedoucí sekce správy daní Komory daňových poradců ČR Tomáš Hajdušek.

Finanční správa uvedla, že rozhodnutí potvrzuje její závěr z roku 2017. Naopak ministerstvo financí zatím případ komentovat nechce s tím, že jde o stále aktivní kauzu.

HN: Na koho rozhodnutí, pokud se bude aplikovat plošně na všechny poskytovatele krátkodobých pronájmů skrze Airbnb či Booking.com, dopadne nejvíc? Mluvilo se zejména o těch, kteří pronajímají více bytových jednotek. 

S tím souhlasím. Zároveň je ale těch znaků, podle kterých se rozeznává prostý pronájem od ubytovací služby, více. Vždy záleží na konkrétních skutkových okolnostech daného případu a tom, jak se mozaika zjištěných okolností poskládá. Ale jinak je to úplně jednoduché – jedno z kritérií je, že někdo svou nemovitost opakovaně pronajímá více lidem. Neexistuje však hranice, abychom řekli, že jeden nebo dva byty jsou v pořádku a tři už je moc. Důležitým znakem je, když jde o více bytů. To, že jde o krátkodobý pronájem, který se podobá pobytu v hotelu, kdy někdo přijede jenom na víkend a hned odjíždí, to je další znak. Další věcí je, když má obvykle ten člověk ustlanou postel, odchází a nestará se o nic. Všechny tyto znaky, které se podobají hotelovému režimu, napovídají, že se jedná o ubytování.

HN: Když ale budeme mluvit o finanční stránce, koho se změna z pronájmu na podnikání v kategorii ubytovacích služeb dotkne nejvíce?

Tam už by se dalo mluvit o těch, kteří mají nemovitostí více a jejich příjmy ročně přesáhnou jeden milion korun.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.