Americká vojska se po dvaceti letech stáhla z Afghánistánu. Jako poslední odešel generálmajor a velitel 82. výsadkové divize Chris Donahue, který měl za úkol zajistit evakuaci Američanů a jejich afghánských spolupracovníků. Jeho poslední kroky před odletem zachycuje fotografie pořízená v noci, na níž Donahue v plné výzbroji míří k evakuačnímu letadlu C-17 na opuštěném kábulském letišti. 

Fotografie vznikla jen pár hodin před tím, než vypršel termín, jež pro odchod amerických vojáků stanovil prezident Joe Biden, který si přál ukončit „nejdelší válku v americké historii“. Společně s generálmajorem Donahuem, jenž má dlouholeté zkušenosti nejen z Afghánistánu, ale také třeba z Iráku, odletěl i americký velvyslanec Ross Wilson.  

Dvaapadesátiletý generálmajor Donahue vstoupil do evakuačního letounu přesně minutu před půlnocí. Do Kábulu ho armáda povolala teprve před pár týdny právě kvůli evakuaci. Donahue absolvoval prestižní vojenskou akademii West Point, poté vystudoval na Harvardově univerzitě. V armádě vystřídal řadu pozic. V Afghánistánu dříve působil také jako velitel speciálních jednotek.  

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se