Slovenský generální prokurátor zrušil stíhání spoluzakladatele česko-slovenské finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého loni v prosinci policie obvinila z korupce a z praní špinavých peněz v souvislosti se zhruba 15 let starou korupční aférou zvanou Gorila. Vyplývá to z úterního oznámení prokuratury. Kromě Haščáka bylo zrušeno i stíhání dalších dvou obviněných.

Jeden z nejbohatších Slováků Haščák čelil obvinění v kauze údajného nelegálního obchodování s nahrávkami odposlechů ve zmíněné korupční aféře, která se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou. Spolu s ním byl stíhán také bývalý ředitel kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS Ľubomír Arpáš a jeho manželka.

Haščák strávil přibližně měsíc ve vazbě. Po obvinění se vzdal výkonných pozic v Penta Investments a také začal na rodinu převádět svůj podíl v Penta Investments Group Limited, což je základní vlastnický fond celé skupiny.

Zda se Haščák po zrušení stíhání v budoucnu opět vrátí do vedení skupiny, není jisté. „Ve vrcholném vedení skupiny Penta se neplánují žádné změny. Současný managing partner Iain Child, který tuto pozici převzal po Jaroslavu Haščákovi, má plnou důvěru všech spolumajitelů,“ řekl HN mluvčí Penty Martin Danko.

Podle dřívějších informací slovenských médií policie podezírala Ľubomíra Arpáše z toho, že vynesl z SIS nahrávky z odposlechů bytu, kde se Haščák setkával s politiky a úředníky a kde se hovořilo o provizích či úplatcích. Nahrávky prý Arpáš prodal Haščákovi tak, že Arpáš spolu s chotí, rovněž někdejší příslušnicí SIS, založili společnost, která dostala od jedné z firem pod kontrolou finančníka 194 tisíc eur (zhruba pět milionů korun) za fiktivní analýzy a poradenské služby. Arpáš v minulosti tvrdil, že informace a analýzy odevzdával někdejšímu šéfovi tajné policie StB v komunistickém Československu Alojzi Lorencovi, který spolupracoval s Pentou. Penta nekalé jednání v kauze Gorila od začátku popírá.

Generální prokurátor Maroš Žilinka podle oznámení prokuratury uvedl, že nebyly zajištěny žádné důkazy, které by potvrzovaly důvodnost trestního stíhání v kauze.

Pochybnosti v souvislosti s informacemi o úniku nahrávky z SIS dříve vyslovil její tehdejší šéf Vladimír Pčolinský. Podle jeho slov není jisté, že Arpáš měl přístup ke zvukovému záznamu ze zmíněné aféry. Pčolinský letos přišel o funkci ředitele SIS poté, co byl v jiném případu obviněn z korupce. I jeho stíhání generální prokuratura zrušila. O Pčolinského věci nerozhodoval Žilinka, ale jeho náměstek.