Ministerstvo průmyslu nezvládlo zlepšit kontrolu střetu zájmů při rozdělování evropských peněz a žádá posun o šedesát dní. Požadovaná opatření jsou prý složitá a času bylo málo. Připomeňme, že mezi Českem a Evropskou unií probíhá několikaletá výměna názorů na téma střet zájmů premiéra, kdy – ve zkratce – unie tvrdí, že jej má, a čeští politici v čele s Andrejem Babišem to popírají.

K tomuto „škádlení“ se letos na konci léta přidali i vysocí představitelé Evropské komise, kteří pohrozili pozastavením dotací, pokud Česko nezačne střet zájmů (nejen premiéra) skutečně řádně kontrolovat. Evidentně měli oné mnohaleté „kočkované“ tak akorát dost. K vyřešení situace ale nestačilo ani toto varování.

Nejde o to, že by ostatní země unie vůbec neporušovaly pravidla, případně část peněz z fondů neodkláněly na zlepšení životní úrovně svých politiků. Propojení byznysu s politikou také není žádnou novinkou, jak ukazuje pozastavení peněz pro Bulharsko, Slovensko či další země.

Zásadní ale je, kam peníze nakonec jdou a jestli z nich mají aspoň něco i obyvatelé země, nejen místní politická špička či pár oligarchů. Připomeňme, že v Česku nejde jen o aktuální problém Andreje Babiše, Čapího hnízda či linky na toustový chleba, ale v minulosti i třeba o rozkrádání ve velkém v rámci ukázkové spolupráce mezi politiky a podnikateli v rámci ROP Severozápad.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se