Ulice sice nejsou plné demonstrantů, přesto roste tlak na běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Je si tím jistá představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská, podle níž se může režim zhroutit. Napomoci tomu mohou další sankce vůči Bělorusku. O nich se bavila v pondělí s českým ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD), s nímž se setkala v Litvě, kam ji Lukašenkův režim vyhnal.

Cichanouská si dává záležet, aby nenaznačila slabost či pochybnosti. Povzdechne si jen při dotazech na trest pro zástupce běloruské opozice. Jen několik hodin před setkáním s českým politikem totiž soud v Minsku odsoudil flétnistku Maryju Kalesnikavovou, která se s Cichanouskou stala loni vůdčí tváří běloruské opozice. Nyní jde do vězení na 11 let. O rok méně dostal běloruský právník a člen opozice Maksim Znak. Podle soudu se provinili spiknutím s cílem převzít moc.

HN: Jak rozsudek vnímáte?

Běloruský režim využívá Maryju a Maksima, aby se mohl veřejně pomstít. Tenhle takzvaný soud jsme pozorně sledovali, a jaký bude výsledek, jsme věděli s předstihem. Takže nás to nepřekvapilo. Teď ale samozřejmě musíme dělat všechno pro to, aby těch 11 a 10 let zůstalo jen Lukašenkovým způsobem, jak otrávit lidi. Aby se to neproměnilo ve skutečné roky života našich kolegů.

HN: Co pro to můžete udělat? Budete žádat další sankce proti Lukašenkovi a jeho podporovatelům?

Žádáme, aby vzniklo více bodů, kudy lze na režim tlačit. A omezující opatření jsou samozřejmě jedním z nich. Evropská unie už mluví o pátém balíku sankcí. Měly by mířit na osoby, které jsou spojeny například se soudy či s rozhodováním případů, nebo na ty, které mají co do činění s mučením v Bělorusku. Myslíme si, že tohle bude další krok Evropské unie. Také bychom chtěli, aby Spojené státy, Kanada, Velká Británie a Ukrajina v téhle otázce postupovaly společně.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.