Běloruský prezident Alexandr Lukašenko využívá migraci jako zbraň k vydírání Litvy a zároveň celé Evropské unie. A my ho musíme zastavit. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) takto zdůvodnil peněžní dar půl milionu eur (13,5 milionu korun), který Česko věnuje na posílení ochrany litevských hranic. Jako vůbec první země tak finančně podpoří vládu této pobaltské republiky, která se od letošního května potýká s přívalem migrantů z Iráku a dalších asijských zemí. Na hranice je vysílá autoritářský režim Běloruska. Některé evropské země včetně Česka už Litvě dříve poskytly materiální pomoc a také pracovníky bezpečnostních složek prostřednictvím pohraniční evropské agentury Frontex.

Kulhánek přijel do litevského Vilniusu na setkání se zástupci tamní vlády v pondělí. Účelem dvoudenní cesty bylo oslavit letošní výročí 100 let od zavedení česko-litevských diplomatických vztahů a zároveň výročí 30 let od jejich obnovení poté, co obě země získaly nezávislost na Sovětském svazu.

Na setkání se svým protějškem Gabrieliusem Landsbergisem a také litevskou ministryní vnitra Agnė Bilotaitėovou podepsal Kulhánek memorandum o poskytnutí financí na zajištění ochrany hranic. „Není to jen o ilegální migraci. Jde o hybridní útok proti Litvě a celé Evropě ze strany běloruského režimu. A podpora Česka znamená důkaz, že Litva není v této situaci osamocená,“ řekla Bilotaitėová na tiskové konferenci. Dodala, že její země peníze použije na výstavbu fyzické bariéry. Peněžní dar schválila česká vláda už koncem srpna.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se