Běloruský prezident Alexandr Lukašenko využívá migraci jako zbraň k vydírání Litvy a zároveň celé Evropské unie. A my ho musíme zastavit. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) takto zdůvodnil peněžní dar půl milionu eur (13,5 milionu korun), který Česko věnuje na posílení ochrany litevských hranic. Jako vůbec první země tak finančně podpoří vládu této pobaltské republiky, která se od letošního května potýká s přívalem migrantů z Iráku a dalších asijských zemí. Na hranice je vysílá autoritářský režim Běloruska. Některé evropské země včetně Česka už Litvě dříve poskytly materiální pomoc a také pracovníky bezpečnostních složek prostřednictvím pohraniční evropské agentury Frontex.

Kulhánek přijel do litevského Vilniusu na setkání se zástupci tamní vlády v pondělí. Účelem dvoudenní cesty bylo oslavit letošní výročí 100 let od zavedení česko-litevských diplomatických vztahů a zároveň výročí 30 let od jejich obnovení poté, co obě země získaly nezávislost na Sovětském svazu.

Na setkání se svým protějškem Gabrieliusem Landsbergisem a také litevskou ministryní vnitra Agnė Bilotaitėovou podepsal Kulhánek memorandum o poskytnutí financí na zajištění ochrany hranic. „Není to jen o ilegální migraci. Jde o hybridní útok proti Litvě a celé Evropě ze strany běloruského režimu. A podpora Česka znamená důkaz, že Litva není v této situaci osamocená,“ řekla Bilotaitėová na tiskové konferenci. Dodala, že její země peníze použije na výstavbu fyzické bariéry. Peněžní dar schválila česká vláda už koncem srpna.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.