Litva je malá země na okraji Evropské unie, s bohatou historií, která ji do velké míry propojuje s Českou republikou. Litva je také spojenec v Severoatlantické alianci, který díky své historické zkušenosti umí pracovat s hrozbou z Východu. A současná Litva pod vládou prezidenta Gitanase Nausédy a premiérky Ingridy Šimonytéové ukazuje nejen Česku, jak může malý demokratický stát dělat sebevědomou zahraniční politiku, kterou brání hodnoty všech svých spojenců, jako je svoboda, i když u nich zrovna hodnotově založená politika není v oblibě. Důležitou roli v této politice má ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, vnuk legendárního vůdce hnutí, které prosadilo obnovení litevské nezávislosti. 

Vypadá to, jako by si Litevci osvojili politiku, kterou před dvaceti a více lety provozoval český prezident Václav Havel a na kterou Češi postupně zapomínají. Podívejme se na tři důvody, proč právě teď je těžké být Litevcem a především litevským politikem.

Ten první je, že Litva od dubna čelí nebývalé vlně uprchlíků, které na její území směruje sousední diktátorský režim Aleksandra Lukašenka. Je to odplata za dlouholetou litevskou podporu běloruskému disentu i za aktuální prosazení nových unijních sankcí proti Minsku. Ty přijala Evropská unie poté, co v květnu běloruský režim unesl letadlo společnosti Ryanair s běloruským disidentem na palubě, které směřovalo do Vilniusu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.