Poslanci ani sportovci Český olympijský výbor (ČOV) během úterního setkání ve sněmovně nešetřili. Při přípravě na letní hry v Tokiu podle nich selhal. Jsme znepokojeni informacemi, které jsme se od sportovců dozvěděli, a žádáme, aby se na příští hry výbor lépe připravil, uzavřeli členové sněmovního podvýboru pro sport emotivní jednání, na němž se sešli zástupci olympijského výboru, sportovců i hygieny. Poslanci se chtěli dozvědět, proč se šestice českých sportovců při letu do Tokia nakazila koronavirem, s vysvětlením olympijského výboru se ale nespokojili. Sami sportovci pořadatele her označili za lháře a obvinili je z falšování testů i nedodržování epidemiologických opatření.

Český olympijský výbor už v pondělí vydal prohlášení, v němž tvrdí, že přípravy a organizace probíhaly podle norem a v některých případech i nad jejich rámec. Poslanci ale toto stanovisko odmítli. Olympijský výbor vyzvali, aby opatření pro další hry nastavil lépe.

„Oni jsou soukromý spolek, my jsme jen přijali nezávazné usnesení. Jedinou možností by bylo jim sebrat peníze, ale to by se dotklo sportovců a to nechceme,“ popsal HN po jednání pirátský poslanec Lukáš Bartoň. Podle něj je třeba, aby výbor s poslanci hlavně lépe komunikoval. „Bylo vidět, že ta komunikace je příšerná, bylo to velmi emotivní,“ dodal.

Před poslance přišlo několik sportovců, kteří se her účastnili. Mimo jiné Markéta Nauschová Sluková, která měla pozitivní test, její trenér a manžel Simon Nausch, který se také nakazil, a spoluhráčka Barbora Hermannová. Na jednání dorazil i David Trávníček, šéf agentury Sport Invest Marketing, která volejbalistky zastupuje. Ten se už v minulosti k organizaci her ostře vyjadřoval. Přípravu označil za amatérismus.

Ani tentokrát sportovci olympijský výbor nešetřili, jeho funkcionáře označili za lháře. „Obvinili je z falšování testů, z toho, že se na palubě letu nedodržovala protiepidemická opatření. Byli opravdu naštvaní a nedivím se jim,“ uvedl poslanec Jan Birke (ČSSD). Předseda olympijského výboru Jiří Kejval se podle něj hájil, že více dělat nemohl. Nepřesvědčil ale ani poslance, ani sportovce. „Je ohromná ostuda, že to vůbec musíme řešit. Kluby přicházejí o peníze, nejde jen o pověst. Nikdo z přítomných poslanců se výboru nezastal. Nepodařilo se jim tvrzení sportovců vyvrátit,“ dodal Birke.

První člen výpravy, u kterého se na nákazu přišlo hned po přistání v Tokiu, byl lékař Vlastimil Voráček. Debatovalo se i o tom, zda byl skutečně takzvaným pacientem nula, který pak infikoval ostatní.

Předseda výboru Jiří Kejval vyzval sportovce, ať jim své připomínky sepíšou. Ti to ale odmítli. Sluková, která po hrách ukončila kariéru, naznačila, že není v dobré kondici, nemůže spát a nechce s tím už mít nic společného.

Celkem mělo pozitivní test šest členů české výpravy, z toho čtyři sportovci. Šlo o plážové volejbalisty Ondřeje Perušiče a zmíněnou Markétu Nausch Slukovou, stolního tenistu Pavla Širučka a cyklistu Michala Schlegela.

Výkonný výbor ve své zprávě, kde popisoval nákazu sportovců, vyjádřil podporu předsedovi ČOV Jiřímu Kejvalovi a ocenil práci šéfa výpravy Martina Doktora. Na přípravě pro příští hry chce spolupracovat s ředitelkou pražské hygienické stanice Zdeňkou Jágrovou nebo epidemiologem Romanem Prymulou. „Obávám se, že nic zásadního nevymyslí, prezentace, kterou jsme viděli, byla velmi jednoduchá, plná chyb. Konstatují, že se nic nestalo, takže se asi nemůže nic stát příště,“ uvedl ještě Birke.

Kritiku si výbor vyslechl i od předsedy Národní sportovní agentury Filipa Neussera, který již dříve uvedl, že organizaci považuje za lajdáctví.