Na patnáctém místě vylosovaného pořadí stran pro letošní volby do sněmovny najdete něco, co se jmenuje „Nevolte Urza.cz“. Nemá to jen divný název, celé je to divné. Nemá to ani program a kandidátku tvoří jen 15 lidí.

Nevolte Urza.cz není žádná skutečná strana. Víc než cokoliv jiného je to projekt poněkud výstředního excentrika jménem Martin Urza, který se označuje za „anarchokapitalistu“. Což je na Wikipedii popsáno slovy: „Za základní morální princip anarchokapitalismu se pokládá princip neagrese a právo na sebevlastnictví (vlastnictví vlastního těla), od kterého se odvozuje právo na soukromé vlastnictví.“ Nerozumíte? Nevadí, bude to ještě horší.

Z odpovědí, které tahle parta zaslala do volební kalkulačky projektu Programydovoleb.cz, vyplývá, že pan Urza a jeho kamarádi nechtějí omezovat automobilovou dopravu ve městech, podporují další výstavbu jaderných elektráren, nechtějí do roku 2030 (nebo možná nikdy) přijmout euro, odmítají progresivní zdanění fyzických osob nebo třeba také koncesionářské poplatky... A především, nechtějí se ani dostat do sněmovny. „Odmítneme každou politickou funkci; nechceme totiž lidem nařizovat, jak mají žít.“ Hm. Nejde náhodou ve sněmovních volbách o zisk politických funkcí?

Speciální nabídka
Ještě na vás čeká 70 % článku. Přečtěte si tento a další články bez reklam a volte na základě informací, ne kampaně.

Vedle přístupu k volebnímu zpravodajství budete mít:

  • Přístup k veškerému obsahu HN
  • Mobilní aplikaci HN
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Jan Havliš 18.09.2021 07:38
anarchokapitalizmus je jen jedna z mnoha dalších ideologií těch, co si myslí, že na to mají. v reálném světě neexistuje nic jako rovné šance či příležitosti a lidská společnost již po tisíce let vyrovnává hendykepy jednotlivců prostřednictvím správy, tj. státu. daří se to tu lépe, tu hůře, ale představa kapitalizmu volné soutěže bez vysoce morálně uvedomělé společnosti zavání zneužíváním těch, kteří nejsou dost draví, bezohlední a chytří. a o morálnosti naší společnosti si iluze nedělám. ohlupování, manipulace a lstivé okrádání důveřivějších a méně protřelých je to, z čeho bych měl strach. než nějaký libertariánský anarchistický ráj, to radši naši mírně zamřelou, ale liberální demokracii. dávám přednost realistickým představám před nedomyšlenými salonními konstrukcemi. k samotnému článku, pan kubita má v jistém ohledu až příliš pragmatický postoj, ale na druhou stranu, stabilita je ve světle komplexnosti dnešní lidské společnosti důležitější než idealizmus. až se to tu doopravdy podělá, tak už to nikdo řečmi do pořádku nedá. a děkuji, zpátky na stromy, respektive na začátek XIX. století, nechci.
17.09.2021 22:42
JJan Kubita je senzacechtivý a povrchní novinář - takový klasický mediální parazit, nevzdělaný,. agresivní. Martin Urza je jeden z nejzajjmavÄ•jších myslitelů mladší generace, doporučuji si něco od něj lpřečíst. Zé Urza vytvořil recesistickou kandidátku? Má být?
Stepan Patrny 17.09.2021 17:49
Zajímavý přístup k psaní článku: - Nerozumím Anarchokapitalismu. - Hned v úvodu čtenáři sdělím, že Anarchokapitalismu nerozumím. - Neztrácím čas studiem tohoto myšlenkového směru, protože mi můj instinkt v první sekundě řekl, že je to jasná hovadina a nazývám myšlenky „podivuhodými“. - Ukotvím čtenáře hned prvním výrokem: „Z volební kalkulačky vyplívá, že nechtějí omezovat automobilovou dopravu ve městech“. Ano, to je stěžijní myšlenka Anarchokapitalismu, žádné „Daně jsou kráděž“, „Stát je zlý sluha a zlý pán“, „Válka je masová vražda.“, „Demokracie je tyranie většiny“, ale auta ve městech.... *Facepalm* - Snažím se odhadnout Urzovy motivy k založení této strany. Neztrácím čas tím, že bych si dohledal (cca 3 min práce) deklarované motivy od Urzy samotného, protože je to extrémista a mé dedukční schopnosti si lidé kolem mě vždy pochvalovali. - Nakonec naplím článek statistickými daty, abych si mohl odnést bobříka objektivity. Pokud autor tento článek psal na WC při vykonávání velké potřeby (odhaduji 5 min), tak chápu hloubku analýzy a doporučuji se příště zamyslet, zdali nejít o krok dál a nespláchnout s tím i své mentální výlevy.
hendrich 17.09.2021 08:40
Mam hodne smisene pocity. Hodnoceni pana Urzy v clanku je opravdu zarazejici, neco takoveho na Hospodarskych novinach je pro me sokem. Ale druha cast je o tom, ze ucast v letosnich volbach neni trolenim jako zminena starsi parodie na ANO, neubere to hlasy takovymto stranam, ale naopak to podpori strany, ktere jsou proti Urzovi na zcela opacne strane politickeho spektra.
karel.vavra 16.09.2021 16:17
100% souhlas s panem Fornuskem...
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru