Němci v neděli zažijí jedno velké poprvé. Dosud nikdy se nestalo, aby ve volbách už nekandidoval stávající kancléř. Angela Merkelová se ale rozhodla pro odchod z politiky, navzdory tomu, že je stále nejpopulárnější političkou v zemi. A tak je jasné, že vládu po 16 letech převezme někdo nový. Kandidáti na kancléře jsou tři – Armin Laschet za Merkelové konzervativní blok CDU/CSU, Olaf Scholz za sociální demokraty (SPD) a Annalena Baerbocková (Zelení).

V průzkumech dlouho jasně vedla CDU/CSU. Na jaře se na ni dotáhli Zelení, ale konzervativci své vedení brzy obnovili. Jenže v posledních týdnech se před ně dostali sociální demokraté, a jsou tedy favority voleb.

Programové rozdíly mezi třemi největšími stranami nejsou příliš velké. Pro všechny je jasnou prioritou boj s klimatickými změnami, byť CDU/CSU je o něco opatrnější než SPD a hlavně Zelení. Všechny strany jsou také jednoznačně proevropské. Spíš než konkrétní návrhy tak kampani dominují osobnosti kandidátů. A z tohoto souboje zatím vychází jednoznačně nejlépe sociální demokrat Scholz.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se