Když na to přijde, tak Češi v porovnání třeba s Američany nebo Brity nejsou líní a vyhrnou si rukávy, jsou otevření a upřímně se s námi dělí o své zkušenosti a znalosti. Ne, tohle není věta ze science fiction románu, ale slova etiopského geologa a vědce Lety Megerssy, který už pátým rokem píše v Praze svou doktorskou práci a zároveň spolu s českými geology dělá unikátní projekty hydrologických map Etiopie v rámci české rozvojové pomoci této africké zemi.

„Česká zkušenost oživila geologii, která pro Etiopany znamenala jen zájem o zlato a další nerosty. Naprosto jsme nečekali, že se může rozšířit do mnoha oborů,“ říká Leta.

Příběh české geologické pomoci Etiopii je pozitivním příběhem, jenž ukazuje několik důležitých věcí, které v době migrační hrozby nebo ekonomických následků pandemie ilustrují, že i relativně malá země, jako je Česká republika, může udělat hodně pro bezpečnost Evropy a prosperitu svoji i obyvatel Afriky, z nichž mnozí v Evropě vidí lákavý cíl. A s postupující klimatickou změnou bude afrických uprchlíků nejspíš přibývat.

Projekty České geologické služby v Etiopii názorně ukazují, že nemusíte být velmoc a utrácet miliardy dolarů, abyste dělali zajímavou a výjimečnou věc s poměrně zásadním dopadem a velkou přidanou hodnotou. Jako všude jinde, nejdůležitější jsou odhodlaní lidé. „Musí se vytvořit skupina lidí, co o to má zájem a vkládá do toho nějaké úsilí,“ říká hydrogeolog Jiří Šíma, kterého do Etiopie poprvé v rámci socialistické pomoci bratrskému režimu poslala tehdejší československá vláda na počátku 80. let minulého století.

Od té doby Šíma a jeho tým například vytvořili kompletní hydrogeologickou mapu Etiopie v měřítku 1 : 250 000, což je strategicky důležitá věc, kterou se rozhodně nemůže pochlubit mnoho afrických vlád. Na základě takových map se pak plánuje třeba vrtání studní, rozšiřování měst, těžba nerostů – prostě rozvoj ekonomiky.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.