Za posledních deset let nás to stálo půl miliardy. Kolik nás to bude stát v budoucnu, ale zatím nevíme. Podmínky se mění dramaticky rychle,“ říká v rozhovoru pro HN Roman Blažíček, dlouholetý šéf výrobce keramických obkladů Lasselsberger. Řeč je o evropské klimatické politice, která má zpomalit globální oteplování. Podle Blažíčka ale neúměrně zatěžuje průmysl. Elektřina stojí přes sto eur, plyn přes padesát a nahoru letí i emisní povolenky. Politici, kteří podobné programy navrhují, se podle Blažíčka bojí lidem říct, že pokud chceme zachránit klima, promítne se to do peněženek úplně všem.

HN: Komise nedávno představila plán Fit for 55, který klimatická opatření ještě výrazně zpřísní. Jak to podle vás poškodí průmysl?

Začal bych asi tím, že politika boje s klimatickými změnami je správný směr. Co já dlouhodobě kritizuji, je to, jak ho Evropa provádí. Není to založené na realitě života, na možnostech průmyslu. Tak rychle to prostě není možné udělat.

K těm dopadům. V keramickém průmyslu už nyní využíváme k výrobě výhradně zemní plyn, k provozu samozřejmě potřebujeme i elektrickou energii, ale základ jsou naše moderní plynové pece. A na světě aktuálně neexistuje žádná šetrnější technologie, která by je mohla nahradit. Byť bychom chtěli investovat, tak nemáme do čeho.

HN: Co spalovat něco jiného?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.