Za posledních deset let nás to stálo půl miliardy. Kolik nás to bude stát v budoucnu, ale zatím nevíme. Podmínky se mění dramaticky rychle,“ říká v rozhovoru pro HN Roman Blažíček, dlouholetý šéf výrobce keramických obkladů Lasselsberger. Řeč je o evropské klimatické politice, která má zpomalit globální oteplování. Podle Blažíčka ale neúměrně zatěžuje průmysl. Elektřina stojí přes sto eur, plyn přes padesát a nahoru letí i emisní povolenky. Politici, kteří podobné programy navrhují, se podle Blažíčka bojí lidem říct, že pokud chceme zachránit klima, promítne se to do peněženek úplně všem.

HN: Komise nedávno představila plán Fit for 55, který klimatická opatření ještě výrazně zpřísní. Jak to podle vás poškodí průmysl?

Začal bych asi tím, že politika boje s klimatickými změnami je správný směr. Co já dlouhodobě kritizuji, je to, jak ho Evropa provádí. Není to založené na realitě života, na možnostech průmyslu. Tak rychle to prostě není možné udělat.

K těm dopadům. V keramickém průmyslu už nyní využíváme k výrobě výhradně zemní plyn, k provozu samozřejmě potřebujeme i elektrickou energii, ale základ jsou naše moderní plynové pece. A na světě aktuálně neexistuje žádná šetrnější technologie, která by je mohla nahradit. Byť bychom chtěli investovat, tak nemáme do čeho.

HN: Co spalovat něco jiného?

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se