Evropská komise představila návrh na snížení emisí skleníkových plynů v den, kdy teploty v Bruselu přesáhly 35 °C. Je to výmluvná připomínka, že globální oteplování není problémem teoretickým či akademickým, ale vážnou a reálnou hrozbou. Stalo se to zároveň v době, kdy se zdá, že celosvětové úsilí začíná nést ovoce a světové emise zvrátí trend rychlého růstu.
To, že byl cíl předložen pro rok 2040, není náhoda. Jde o důsledek platného unijního klimatického zákona. A je to také nezbytný krok pro to, aby EU jakožto jeden ze signatářů pařížské klimatické dohody (kterou podepsalo 195 zemí, z nichž pouze tři ji neratifikovaly a jediná země, USA, aktuálně prochází procesem opětovného vystoupení) předložila na podzim svůj závazek pro rok 2035.
Co se dočtete dál
- Jaké změny budou potřeba k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.
- Jak bude ovlivněno snižování emisí politikou a tím, co si firmy plánují.
- Co přinese snížení podmínek pro dosažení 90% cíle.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









