Soud v USA nařídil po tříletém řízení slovenskému finančníkovi Pavolu Krúpovi zaplatit 32,4 milionu dolarů (701 milionů korun) podnikateli Zdeňku Bakalovi jako odškodné za vydírání a pomlouvačnou kampaň. Podle soudu Krúpa například organizoval protestní akce s najatými komparzisty před Bakalovým bydlištěm nebo před školou, kam chodily jeho děti. 

Zdeněk Bakala je majitelem vydavatelského domu Economia, který mimo jiné vlastní Hospodářské noviny a provozuje i web HN.cz.

Bakala podal žalobu na Krúpu v roce 2018 u federálního soudu v Jižní Karolíně. Soudce David C. Norton ve verdiktu z 20. září konstatoval, že se slovenský finančník pokusil Bakalu vydírat a získat od něj 500 milionů korun. 

Podle sedmnáctistránkového rozsudku, zveřejněného v americkém federálním soudním registru, spustil Krúpa v roce 2016 „kampaň obtěžování, hanobení a zákeřného zasahování do života rodiny pana Bakaly a do jeho obchodních a filantropických vztahů v Evropě“. O rok později pak přes prostředníka nabídl Bakalovi, že kampaň zastaví, když mu podnikatel zaplatí 500 milionů korun. Z dokumentu také vyplývá, že když Bakala peníze nezaplatil, Krúpa kampaň zesílil a přenesl ji i do USA, kde má podnikatel bydliště a občanství. Podle soudu Krúpa například najal dalšího obžalovaného, Adama Swarta a jeho společnost Crowds on Demand, zaměřenou na protestní akce na objednávku.

 „Věřím, že toto soudní rozhodnutí pomůže zabránit tomu, aby se kdokoliv další stal obětí podobných praktik,“ napsal Bakala v tiskovém prohlášení.  Ze soudních dokumentů také vyplývá, že Bakalovi právníci původně požadovali odškodné a pokrytí právních výdajů ve výši 76 milionů dolarů. 

Krúpa napsal HN, že mu žádné takové soudní rozhodnutí nebylo doručeno a že nebyl účastníkem žádného řízení. „Bakalu jsem nevydíral a jeho tvrzení je smyšlené a vykonstruované,“ napsal. Dodal, že jeho aktivity v minulosti směřovaly k tomu, aby podnikatel „vrátil byty horníkům a peníze do státního rozpočtu“. Krúpa vedl kampaň proti Bakalovi i v České republice a podal na podnikatele také trestní oznámení za údajné tunelování těžařské společnosti OKD. Firma, kterou v minulosti Bakala spoluvlastnil, skončila v insolvenci. Policie letos v březnu téměř po pěti letech případ odložila, protože se nepotvrdilo podezření z trestného činu.

V případě soudního řízení v USA slovenský podnikatel podle soudce Nortona nedostatečně komunikoval, a to ještě jen v prvotní fázi. Například zasílal požadované dokumenty pozdě a když už je poslal, tak nesplňovaly zákonné požadavky. Poslední reakci od něj soud evidoval z března loňského roku a od té doby již na další výzvy nereagoval. I kvůli dlouhodobé Krúpově nečinnosti tak soudce při verdiktu rozhodl v Bakalův prospěch.

„Měl veškerou příležitost přednést svou obhajobu. Pan Krúpa se nicméně choval k tomu soudu a jeho pravidlům se stejným pohrdáním a přezíravostí, jakou projevil k právům pana Bakaly. Pan Krúpa v jednu chvíli zřejmě jednoduše ztratil zájem,“ uvádí soudce Norton ve zveřejněném verdiktu.

Pavol Krúpa v současnosti řeší také problémy spojené s krachem slovensko­-české finanční skupiny Arca Investments, kterou založil a v minulosti vlastnil. Loni, na začátku pandemie koronaviru, skupině došly peníze a nyní je v insolvenci. Podle insolvenčních návrhů Arca svým věřitelům dluží více než 20 miliard korun. Finančník se nyní pře se stávajícím vlastníkem, kdo za krach může, a tvrdí, že ho pád Arcy také poškodil. Na otázku HN, zda bude mít peníze na zaplacení odškodného, nereagoval.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist