Největší hutní podnik na Vysočině Žďas zatím úspěšně kombinuje dvě věci, které jinak v Česku moc nefungují – čínské vlastníky a sázku na ruský trh. Podnik ze Žďáru nad Sázavou vytváří v Rusku okolo 20 procent obratu. „Vedle Číny a Evropy je to náš hlavní trh, který do budoucna ještě poroste,“ řekl HN v rozhovoru generální ředitel Pavel Cesnek. Žďasu k tomu pomůže třeba certifikace pro přímé dodávky ruskému Rosatomu nebo sázka na rozvoj tramvajové dopravy v ruských městech. Firma se ale chce prosadit také jako generální dodavatel, kde je prvním projektem Žďasu zakázka pro Magnitogorský metalurgický kombinát.

„V hospodářských číslech se nejvíc projeví v letech 2023 a 2024. Už příští rok to budou stovky milionů korun. Díky tomu se tržby Žďasu dostanou přes tři miliardy korun,“ dodal Cesnek. Ten přišel do Žďasu v roce 2016, když podnik koupil čínský koncern CEFC, který se stal symbolem pronikání čínského kapitálu do Česka. Číňané tehdy získali třeba Pivovary Lobkowitz, polovinu aerolinek Smartwings, řadu nemovitostí a fotbalový klub Slavia Praha. Předloni ale proti CEFC zakročila čínská vláda, skupina se dostala do problémů a její aktiva převzal mnohem větší čínský státní koncern CITIC.   

HN: Vedle nemovitostí je Žďas asi nejhodnotnějším aktivem skupiny CITIC v Česku. Jaké mají čínští vlastníci s podnikem plány?

Je to už náš druhý čínský vlastník. Rozdíl mezi CEFC a CITIC Europe Holdings Group je ovšem v tom, že jde o strategického investora, který má vedle bankovnictví i silnou strojírenskou a ocelářskou část. Pro srovnání, my děláme ve Žďasu ročně 40 až 50 tisíc tun speciální oceli, zatímco CITIC Special Steel vyrábí 11 milionů tun oceli, byť je to jiný segment a sortiment. Pokud jde o vztah s majiteli: přicházím s podněty a nápady a řešíme spolu, jak vydělat peníze. V budoucnu chystáme třeba lokalizace pro čínský trh, protože nějaká výroba tady v Česku nevychází kvůli ceně vstupů a logistice. Zároveň máme v Číně aktivní obchodníky a dlouhodobé partnery, kteří znají trh.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.