Na jaře roku 1987 se v sovětských obchodech s hudbou objevila deska se strohou obálkou. Na sněhobílém podkladu byla černá silueta stromu a jednoduchý nápis Akvarium. Pro statisíce sovětských lidí ale i tak její vydání mělo stejný efekt, jako kdyby vybuchla jaderná bomba. Bylo to první skutečné rockové album, které se objevilo na sovětských pultech, a naprosto změnilo chápání většiny posluchačů o tom, co je vlastně možné dělat s jazykem a hudbou. Zakladatelem skupiny Akvarium a autorem všech textů a většiny hudby je Boris Grebenščikov, který s ní v pátek přijede do Česka.

Na obalu desky, které se mezi fanoušky posléze začalo říkat Bílé album, byl text slavného sovětského básníka Andreje Vozněsenského. Ten čtenáře přesvědčoval, že Grebenščikovy texty jsou skutečnou poezií, byť se to nemusí na první pohled zdát. Z textu bylo ovšem jasné, že není určený ani tolik lidem, kteří si desku pořídili, jako především cenzorům a vedení firmy Melodija, aby dovolili desku vůbec vydat.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.