Česká republika byla doposud jediným státem v Evropské unii, který stále umisťoval děti do kojeneckých ústavů. Počet dětí do tří let žijících v ústavech sice klesá, přesto jich tam na konci minulého roku bylo více než dvě stě. Důvodem je i nedostatek přechodných pěstounů, způsobený jejich psychickým vyčerpáním a nízkými státními příspěvky, které náhradní péči o sirotky nebo biologickým rodičům odebrané děti nepokryjí. Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, kterou koncem září podepsal prezident Miloš Zeman, má tyto neduhy náhradní péče vyřešit. Podle ní bude do konce roku 2025 činnost kojeneckých ústavů postupně ukončena a zvýší se odměny pěstounům i příspěvek na výkon jejich péče.
Oslovení advokáti zabývající se rodinným právem novelu vítají. Podle jejich názoru význam, který novele politici přisuzovali, odráží i to, že se ji v závěru volebního období podařilo v množství ostatních neprojednaných zákonů prosadit.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.




