Skupina Bohemia Energy oznámila, že s okamžitou platností ukončuje dodávky elektřiny a plynu v Česku. Doběhly ji vysoké ceny energií na trhu. S využitím informací na webové stránce Bohemia Energy vám přinášíme základní otázky a odpovědi, co dělat, pokud jste klienty této firmy.

1. Co teď  hned udělat? 

Zatím nic. Automaticky vám bude dodávat elektřinu či plyn jeden z takzvaných dodavatelů poslední instance. „Klienti nemusí aktivně vůbec nic dělat, sami se jim ozveme a předáme jim všechny důležité informace. Mohu je všechny ubezpečit, že u nás mají absolutní prioritu a budeme se jim věnovat přednostně,“ ujistil Jan Zápotočný, místopředseda představenstva společnosti E.ON Energie. Důležité je podle něj nyní zachovat klid a nepanikařit. V co možná nejkratším čase je ale v dalších týdnech potřeba vybrat si nového dodavatele a uzavřít s ním smlouvu na dodávku energií.

2. Kdo je dodavatel poslední instance?

Dodavatel poslední instance je společnost, která má v zákonem stanovených případech povinnost dodávat elektřinu a zemní plyn zákazníkům za ceny stanovené Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Tato firma je povinna dodávat vám energie ve smluveném rozsahu do doby, než si zvolíte nového dodavatele, nejdéle však po dobu šesti měsíců ode dne ztráty způsobilosti (krachu) vašeho původního dodavatele.

Dodavatelů poslední instance je celkem šest. V případě elektřiny jde o společnosti ČEZ, E.ON a Pražská energetika (PRE). U dodávek plynu pak firmy innogy, E.ON a Pražská plynárenská.

3. Za jakou cenu vás bude energiemi zásobovat dodavatel poslední instance? 

Bohemia Energy nabízela například u elektřiny zákazníkům odběr jedné megawatthodiny za 1500 až 1700 korun. Ceny u dodavatelů poslední instance budou ale mnohem vyšší. 

Podle nových ceníků ČEZ z minulého týdne se roční smlouva na odběr elektřiny zvýšila na 4229 korun bez DPH. U největšího dodavatele plynu innogy třeba současná cena atakuje hranici čtyř tisíc korun bez DPH. Zákazník s rodinným domkem, který plynem vytápí, může do konce topné sezony protopit více než 60 tisíc korun.

Za novou cenovou metodikou stojí metodika rozhodnutí ERÚ. Při tak velkém množství zákazníků bude ale cena nakonec o něco nižší.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu na tiskové konferenci vyzval ERÚ, aby ceny dodavatelů poslední instance zastropoval. „Padla zde výzva, aby ERÚ v následujících hodinách domluvil se všemi dodavateli v poslední instanci, aby dodávali energii v jednotných cenách, aby to bylo spravedlivé a aby to byly ceny únosné pro zákazníky,“ doplnil jeho výzvu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Ten se v pondělí také chystá předložit návrh kompenzace vysokých cen energií pro 4,3 milionu domácností. Díky odpuštění poplatků na obnovitelné zdroje by se jim výdaje na energie mohly ročně snížit bezmála o 1500 korun.

4. Kdy dostanete konečné vyúčtování od Bohemia Energy?

Konečné vyúčtování vystaví dodavatel nejpozději do čtyř týdnů ode dne dodání potřebných dat od příslušného provozovatele distribuční soustavy. Můžete si udělat i samoodečet a nahlásit ho novému dodavateli nebo dodavateli poslední instance.

5. Co se stane, pokud neuzavřete novou dodávkovou smlouvu s jiným dodavatelem?

Pokud si novou smlouvu nezajistíte do šesti měsíců ode dne zahájení dodávky v režimu dodavatele poslední instance, můžete se ocitnout v režimu neoprávněného odběru. Ten je trestán odpojením elektřiny či pokutou.