Milovník automobilových závodů, sportovec a dravý podnikatel. To je zakladatel energetické skupiny Bohemia Energy Jiří Písařík, který vybudoval jednoho z největších dodavatelů energií na trhu. Až do jeho středečního kolapsu, který způsobila další Písaříkova vlastnost.

„Je to hráč,“ shoduje se několik zdrojů z energetických a finančních kruhů. Padaly dokonce i nálepky jako „gambler“. „Písařík je určitě chytrý chlap, abnormálně riskující, ale jedná nefér,“ tvrdí bývalý Písaříkův obchodní partner Tomáš Bárta, který se s Písaříkem a jeho ženou Hanou roky soudí o deset procent v Bohemia Energy.

Je zřejmé, že Bohemia Energy se i během letošního roku, kdy energie prudce rostou, spoléhala na osvědčenou strategii z minulých let, kdy ceny elektřiny většinou klesaly. „Kupovali elektřinu na burze. Taktika byla taková, že odběratelům prodali elektřinu a pak využívali klesajících cen, za které ji kupovali, aby ji mohli zákazníkům dodat,“ uvádí velký obchodník s energiemi, který si nepřál být jmenován.

Při růstu cen ale naopak Bohemia Energy musela kupovat elektřinu za vyšší cenu, než za kolik ji odběratelům prodala, což vytvářelo ztráty. „Dohnala je jejich tradingová strategie,“ říká jeden ze zdrojů.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se