Když si komunisté na sjezdu po volebním výprasku zvolili do čela europoslankyni Kateřinu Konečnou, zvedlo to na sociálních sítích vlnu vtipů na téma konečná – vystupovat. Komunisté poté, co s výsledkem 3,6 procenta vypadli ze sněmovny, skutečně nevypadají příliš perspektivně. Rozhodně ne na to, aby se ještě někdy samostatně vrátili do vysoké politiky. Jenže to neznamená, že nutně zmizí. Ve hře je nový fenomén – propojování celé české tradiční levice. Takže správně by měl vtip o komunistech znít: Konečná – přestupovat. Nebylo by to tak legrační, ale realitě by to asi odpovídalo více.     

Česká levice je na tom mizerně a zoufalství zpravidla vede ke krokům, které jsou jinak nepředstavitelné. Kateřina Konečná prohlásila, že v žádném případě nebude bránit vytváření společných kandidátek s ČSSD. A Jana Maláčová, která pravděpodobně převezme vedení ČSSD, jí na Twitteru upřímně gratulovala. Vypadá to, že obě dámy se na spolupráci náramně těší. Aby ne, když se ve volbách samostatně nedostala do sněmovny ani jedna z jejich partají, ale v koalici by to, alespoň matematicky, zvládly v pohodě. 

Je samozřejmě otázkou, jak by na propojení reagovali zbylí voliči ČSSD, ve které stále platí bohumínské usnesení o zákazu spolupráce s KSČM. A jestli odúmrť komunistických voličů, kterým je v průměru 75 let, nebude postupovat rychleji, než si noví voliči na nové poměry na levici zvyknou. Ale zdá se, že levice se oklikou a pod tlakem okolností dostává zpět k jednotě, ve které v 19. století vznikala. A kterou si v perverzní podobě zopakovala mezi lety 1948 a 1989.     

Česko bývá dost opožděné. Komunismus u nás s výjimkou Rumunska padl jako v poslední zemi střední a východní Evropy. A zatímco ve všech ostatních zemích se komunistická strana obratem transformovala v postkomunistickou levici, u nás se to nestalo. Sjednocená postkomunistická levice zvolna vzniká až po 32 letech. Otázkou ovšem je, jestli to bude ještě voliče zajímat, nebo to zůstane zapsáno jako historická kuriozita. Už třeba proto, že tím pravým dědicem komunistické normalizační mentality s gulášovým pojetím politiky není tradiční levice, ale Andrej Babiš. Je tak možné, že „konečná – vystupovat“ bude nakonec přece jen platit.  Ovšem nejen pro KSČM, ale pro tradiční levici jako celek.