O tom, jak Češi vnímají epidemii nemoci covid-19 a její dopady, má přehled jako málokdo. Už rok a půl se sociolog Daniel Prokop z agentury PAQ Research a jeho tým v projektu Život během pandemie pravidelně dotazují vzorku dvou až dvou a půl tisíce respondentů na to, jak moc se proti viru chrání, zda omezují kontakty s ostatními nebo jestli mohou využívat práci na home officu. „Aktuální situace je z hlediska obav z nákazy a množství nechráněných kontaktů pro vir nejpříznivější za poslední jeden a půl roku,“ říká v rozhovoru pro HN Prokop. Česko přitom patří k evropským zemím, které mají nejnižší podíl očkované populace.

HN: V posledních dnech výrazně roste zájem o očkování, a to včetně prvních dávek, znamená to, že se ještě může celková proočkovanost výrazně zvýšit?

Ti, kdo opravdu chtěli a byli aktivní, už očkování mají. Ale pořád je tam nějakých 10 nebo 11 procent dospělých, kteří se spíše chtějí nechat očkovat nebo nejsou rozhodnutí. A ty jde přesvědčit.

HN: Jak?

Je nutné zkombinovat negativní a pozitivní opatření. Mezi ta negativní řadím třeba vymáhání covid pasů a testy na pracovištích. Z našich dat vyplývá, že se proočkovanost dá dostat zhruba na 80 procent (u dospělé populace – pozn. red.), když se to vhodně zkombinuje.

HN: Co jsou ta pozitivní opatření?

Nejedná se o žádné dárky, ale měla by reagovat na to, že hodně lidí má různé nejistoty. Třeba se bojí covidu i očkování, nemají dostatečnou důvěru k tomu, aby šli naslepo do nějakého centra, obávají se vedlejších účinků, a to i středně těžkých, takže by za ně měl stát vzít odpovědnost. Třeba tím, že bude hradit plnou nemocenskou po očkování v případě, že k takové reakci, a tím pádem i výpadku z práce dojde. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.