Formující se vláda koalice Spolu a Pirátů se starosty může opět rozjet privatizace, které minulé vlády zastavily. O možnosti prodeje minoritních podílů ve státních podnicích hovořil před volbami Zbyněk Stanjura (ODS), který je horkým kandidátem na ministra financí. Prodat by se přes burzu podle něj mohla část České pošty a podobně chtěl postupovat i u Českých drah. Nyní už však na textové zprávy s dotazy ohledně privatizace nereaguje a telefon nezvedá.

Jasně se k možné privatizaci nevyjádřil ani lídr Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a kandidát na premiéra Petr Fiala. „Zbyněk Stanjura mluvil o tom, že je třeba některé podniky, které se týkají každodenního života občanů, jako třeba Česká pošta nebo České dráhy, dostat do lepší kondice. A jako příklad použil Německo, kde došlo k částečné privatizaci pošty,“ uvedl předseda ODS s tím, že ani jedna z koalic to nemá v programu. 

V programu ale neměla privatizaci firem celá řada vlád, které nakonec mohutně prodávaly. Příkladem může být privatizace celého bankovního sektoru za vlády Miloše Zemana (tehdy ČSSD). 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se