V září se psala historie. Na oběžnou dráhu Země se vydala kosmická loď Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou v rámci první, plně soukromé pilotované mise Inspiration4. Posádku ale netvořila skupina profesionálních astronautů a astronautek roky se pilně připravujících na vrchol své kariéry. Byli to dva muži a dvě ženy z řad veřejnosti. A pokud sledujete aktivity na poli dobývání vesmíru, neuniklo vám, že to nebyl ojedinělý počin. Naopak je to jen další, viditelný projev probíhající revoluce, ke které na poli dobývání vesmíru za našimi hranicemi dochází. Tentokrát ale není poháněna soubojem supervelmocí, ale inovativností a dravostí soukromých firem.

Donedávna platilo, že cesty do vesmírného prostoru jsou parketou jen technologicky vyspělých a bohatých států. Vysílání nákladu na oběžnou dráhu Země a výše, natož pak lidí, si z počátku kosmického věku mohly dovolit jen dvě takové velmoci – Spojené státy americké a Sovětský svaz. Ty se vzájemným soupeřením při dobývání vesmíru snažily dokázat světu, že jsou technologickými lídry a že zrovna jejich zařízení jsou ta pravá v naší cestě k zářným zítřkům. V tomto technologicko-propagandistickém závodě se na náklady příliš nehledělo. Hlavní bylo soupeře porazit. Kolik to bude stát, bylo vedlejší. A pomohlo k tomu i to, že se výsledky soupeření daly snadno použít i ve vojenství.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.