Střední třída na Západě upadá. Co stojí za jejím úpadkem? Už dvacet let slyšíme různá vysvětlení, tradičně třeba neosocialistické zvyšování daní, neoliberální globalizace, rozevíraní příjmových nůžek, nedávno jsem dokonce zaslechl, že ji definitivně zdecimuje ekologický Green Deal EU.

Západní střední třída je symbolem triumfálního úspěchu inkluzivní západní demokracie (společnost nemusí být polarizovaná na dvě nesmiřitelné třídy chuďasů a boháčů, bojujících kdo s koho, silná střední třída slučuje oba póly do blahobytné většiny) i západního inkluzivního liberálního kapitalismu (každý má šanci na úspěch). Koncept dosáhl vrcholu ekonomického ve zlatých 80. letech a politického v triumfálních 90. letech za globálního zhroucení komunismu, kdy už neměl ani reálnou filozofickou alternativu.

Od té doby šťáva vitální střední třídy pomalu vysychá. Proč? To nepochopíme, pokud se nepodíváme na okolnosti, za kterých vlastně vznikla.

Střední třída živnostníků, obchodníků, menších výrobců a specializovaných odborníků je především produktem koncentrovaného městského života. Na řídce osídleném venkově nemá ty podmínky. Chybí zde koncentrace lidí a dosíci se bohatství v klasickém venkovském oboru – zemědělství – vyžaduje získat velkou plochu půdy. Což bylo zejména na starém kontinentu většinou nepřekonatelnou překážkou.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se