Střední třída na Západě upadá. Co stojí za jejím úpadkem? Už dvacet let slyšíme různá vysvětlení, tradičně třeba neosocialistické zvyšování daní, neoliberální globalizace, rozevíraní příjmových nůžek, nedávno jsem dokonce zaslechl, že ji definitivně zdecimuje ekologický Green Deal EU.

Západní střední třída je symbolem triumfálního úspěchu inkluzivní západní demokracie (společnost nemusí být polarizovaná na dvě nesmiřitelné třídy chuďasů a boháčů, bojujících kdo s koho, silná střední třída slučuje oba póly do blahobytné většiny) i západního inkluzivního liberálního kapitalismu (každý má šanci na úspěch). Koncept dosáhl vrcholu ekonomického ve zlatých 80. letech a politického v triumfálních 90. letech za globálního zhroucení komunismu, kdy už neměl ani reálnou filozofickou alternativu.

Od té doby šťáva vitální střední třídy pomalu vysychá. Proč? To nepochopíme, pokud se nepodíváme na okolnosti, za kterých vlastně vznikla.

Střední třída živnostníků, obchodníků, menších výrobců a specializovaných odborníků je především produktem koncentrovaného městského života. Na řídce osídleném venkově nemá ty podmínky. Chybí zde koncentrace lidí a dosíci se bohatství v klasickém venkovském oboru – zemědělství – vyžaduje získat velkou plochu půdy. Což bylo zejména na starém kontinentu většinou nepřekonatelnou překážkou.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.