Evropská centrální banka je pod tlakem. Měnová politika se zpřísňuje nejen v Česku či ve střední Evropě, ale v mnoha zemích světa. Letos zvedlo sazby již přibližně čtyřicet centrálních bank a toto číslo se dále zvětšuje. Německý tisk se vysmívá nečinné Christine Lagardeové a tituluje ji hanlivě Madame Inflation. Pro Němce jde o citlivé téma i po takřka sto letech od hyperinflace Výmarské republiky. Podívejme se proto, jak se vlastně v ECB rozhoduje a co se s myšlenkovým nastavením eurozóny může stát po rozšíření o nové členy.

Otěže měnové politiky ECB drží Rada guvernérů, která se skládá ze šesti členů výkonné rady a 19 guvernérů národních centrálních bank zemí eurozóny. Členové Výkonné rady mají stálá hlasovací práva, tvoří ji prezident ECB, viceprezident a další čtyři členové. Všechny jmenuje Evropská rada na osmileté funkční období, které nelze obnovit. Aktuálně tyto pozice zastávají dámy a pánové Lagardeová, Schnabelová, Panetta, Lane, de Guindos a Elderson, v řeči národností jde o Francouzku, Němku, Itala, Ira, Španěla a Nizozemce. V řeči monetární politiky pak jde o jasnou převahu holubic.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.