Skříně přetékající nenošeným oblečením, komora zaplněná nepotřebným nádobím nebo dávno odloženými plyšáky z dětství. „Kam s tím?“ zeptal se někdy snad každý. Stále více lidí si ale začíná uvědomovat, že pro někoho nežádoucí věc může být pro druhého potřebná. A vyměňují si je mezi sebou.

„Proč měnit věci z druhé ruky? Lokální a přímá výměna je nejšetrnější a nejúčinnější způsob získávání věcí, při kterém šetříme zdroje, a nejen ty vlastní,“ tvrdí zakladatelky komunity Swap Prague Lucie Poubová a Kristýna Holubová. Když v roce 2016 pražskou komunitu zakládaly, netušily, že z výměny věcí, tedy swapu, se stane životní styl řady lidí. Ti se scházejí nejen při živých swap akcích, ale domlouvají se i po internetu. Jen v jejich facebookové skupině narostl počet „swapujících“ uživatelů na 32 tisíc a každý den se v ní objeví přes dvě stovky nových příspěvků. A podobných skupin existuje řada.

I na ně cílí pražský start-up Leepa. Pomocí aplikace propojuje lidi, aby se setkávali a vyměňovali si věci, které nechtějí. V hledáčku má především generaci Z a mileniály. „To jsou lidé, kteří mohou změnit přístup světa ke vztahu mezi konzumerismem a udržitelností,“ říká zakladatel start-upu David Petrbok. „Když to pro ně bude dobře technicky postavené, může se to stát,“ dodává.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se