Skříně přetékající nenošeným oblečením, komora zaplněná nepotřebným nádobím nebo dávno odloženými plyšáky z dětství. „Kam s tím?“ zeptal se někdy snad každý. Stále více lidí si ale začíná uvědomovat, že pro někoho nežádoucí věc může být pro druhého potřebná. A vyměňují si je mezi sebou.

„Proč měnit věci z druhé ruky? Lokální a přímá výměna je nejšetrnější a nejúčinnější způsob získávání věcí, při kterém šetříme zdroje, a nejen ty vlastní,“ tvrdí zakladatelky komunity Swap Prague Lucie Poubová a Kristýna Holubová. Když v roce 2016 pražskou komunitu zakládaly, netušily, že z výměny věcí, tedy swapu, se stane životní styl řady lidí. Ti se scházejí nejen při živých swap akcích, ale domlouvají se i po internetu. Jen v jejich facebookové skupině narostl počet „swapujících“ uživatelů na 32 tisíc a každý den se v ní objeví přes dvě stovky nových příspěvků. A podobných skupin existuje řada.

I na ně cílí pražský start-up Leepa. Pomocí aplikace propojuje lidi, aby se setkávali a vyměňovali si věci, které nechtějí. V hledáčku má především generaci Z a mileniály. „To jsou lidé, kteří mohou změnit přístup světa ke vztahu mezi konzumerismem a udržitelností,“ říká zakladatel start-upu David Petrbok. „Když to pro ně bude dobře technicky postavené, může se to stát,“ dodává.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.