Byl leden 2014 a občanským demokratům bylo hodně těžko. Za sebou měli předčasný pád vlády Petra Nečase kvůli kauze Nagyová, historický volební debakl, který je poslal do opozice, a na politické scéně byla nová kometa, hnutí ANO Andreje Babiše, které jim přebíralo hlasy. A tak brali se značnou rezervou optimismus, který se tehdy mezi nimi na olomouckém kongresu snažil šířit právě zvolený předseda strany Petr Fiala.

Muž, který byl členem ODS sotva dva měsíce, delegátům v nadsázce připomínal, že z hlediska historické symboliky těžko mohou udělat lépe – než zvolit politika, který byl stejně jako britská premiérka Margaret Thatcherová nejdřív ministrem školství. A je mu zrovna 49 let, přesně tolik, kolik bylo Václavu Klausovi, když byl poprvé zvolen předsedou ODS.

„Uznejte, že jsem udělal skoro vše, co jsem mohl, abych naplnil předpoklady stát se předsedou ODS,“ říkal Fiala. Představa, že jednou bude premiérem, však byla pro tehdy zlomené straníky asi podobně vzdálená jako vzpomínky na slavné časy Klause a Thatcherové.

Prezident Miloš Zeman jmenoval Fialu koncem listopadu premiérem, po více než osmi letech se tak občanští demokraté i jejich předseda dočkali návratu do vlády. Pokud však mají členové strany hledat souvislosti mezi svými premiéry, mnohem víc pojítek než s Klausem či Thatcherovou u Fialy paradoxně nacházejí s mužem, jehož jméno se jim ve vzpomínaném roce 2014 vyslovovalo hůř – s Petrem Nečasem.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se