Pokud jsou podnikatelé v něčem lehkomyslní, je to počínání v oblasti daní. Přinášíme tři nejčastější chyby z praxe.

Před vypuknutím koronavirové pandemie vzbudila rozruch informace obsažená ve výroční zprávě Nejvyššího státního zastupitelství. Vyplývalo z ní, že v letech 2017 a 2018 prudce vzrostla záliba berních úředníků v podávání trestních oznámení na daňové subjekty. Před třemi lety činil podíl těchto podání u daňových kontrol s doměrkem vyšším než 50 tisíc korun (tehdejší spodní hranice výše škody relevantní pro daňové trestné činy, nyní už 100 tisíc) 85 procent. A i když toto číslo v časech koronaviru zase pokleslo, v daních více než kde jinde platí, že lehkomyslnost se nevyplácí, protože může končit až trestním postihem.

V praxi se stále setkáváme s případy, kdy i zkušení podnikatelé bezmezně spoléhají na to, že právě jim se při daňové kontrole nemůže nic stát. Nejčastější chybou je neshromažďování dokladů, které by prokazovaly uskutečnění zdanitelného plnění. Samotná faktura totiž nedokazuje existenci plnění nebo jeho dodání od konkrétního dodavatele, pokud má správce daně důvodné pochybnosti. Proto jsou mnozí podnikatelé velmi překvapení, když finanční správa požaduje další doklady k přiznání odpočtu DPH.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.