Spoléhání se na obnovitelné zdroje může mít podle velkoprůmyslníka Petra Otavy nepříznivé dopady na evropskou ekonomiku. „S nadsázkou říkám, že výsledkem bude to, že v noci budeme svítit svíčkami a ve dne to bude vypadat jako v Las Vegas,“ upozorňuje. Podle něj kvůli plánu Evropské unie pro boj s klimatickými změnami – Green Dealu – mohou nakonec z Evropy odejít průmysloví výrobci.

Znepokojuje ho ale i vývoj cen elektřiny a komodit. „Co se děje na trzích s cenami energií, tak to je masakr. Výrazně nahoru šly však také ceny hliníku, mědi nebo uhlí. Dostaly se na trojnásobek, čtyřnásobek cen ze začátku roku. Ve finále to zaplatí zákazník,“ zdůrazňuje Otava s tím, že příští rok očekává inflaci přes 10 procent.

Prudký růst cen surovin ale podpořil hospodaření Otavovy společnosti Metalimex, která obchoduje s kovy, koksem či například s ocelovými výrobky. Zisk před zdaněním očekává na úrovni 450 milionů korun. Otava má v oblasti komodit velké plány, když rozjíždí obchodníka s cennými papíry MTX Capital Services, který chce firmám nabízet zajištění cen surovin prostřednictvím cenných papírů. Kromě toho plánuje mimo jiné investice do datových center.

HN: Jak vaše skupina pociťuje prudký růst cen komodit a energií?

Máme ve skupině hlavně zpracovací závody, takže musíme ceny primárních vstupů jako například hliník, měď, uhlí, ale také nárůsty cen energií promítat do finálních cen našich produktů.

HN: A daří se vám to?

Z velké části se to daří. Každý vidí, že jen ceny plynu vzrostly pětinásobně. Zvýšené náklady na energie na těchto současných dramatických úrovních není možné vykompenzovat ani úsporami provozních nákladů, ani zvýšenou produktivitou. Pokud to někdo neumí promítnout do cen pro zákazníka, tak se dnes dostává do existenčních problémů.

HN: Dopadne na MTX Group růst cen plynu?

Evropské ceny plynu se letos více než zpětinásobily. Tento nárůst samozřejmě již má a bude mít dopad na přepracovací náklady firem ve skupině MTX Group, které jej spotřebovávají. Ale platí to, co jsem řekl, že se zvýšení cen plynu a také elektřiny snažíme promítat do finálních cen našich produktů. Na trhu s plynem momentálně panuje panika, která by měla podle mého názoru na jaře ochladnout také se spuštěním plynovodu Nord Stream 2 a doufejme snad i s uklidněním geopolitické situace na Ukrajině.

HN: Jaká jsou hlavní rizika spojená se zemním plynem?

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se