Ještě před měsícem nebylo jisté, zda čínská vláda dokáže zajistit elektřinu pro tamní průmysl i domácnosti. Země se potýkala s výpadky dodávek a s obavami vyhlížela zimu. Velké problémy ale musí komunistická vláda hasit na realitním trhu poté, co se do obrovských potíží dostala developerská firma Evergrande.

Energetická krize v Číně začala počátkem roku 2021. Peking se v listopadu 2020 z politických důvodů odřízl od svého největšího dodavatele uhlí – Austrálie. Ekonomika země v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 18,3 procenta. Jenže 70 procent čínských elektráren potřebuje k výrobě elektřiny uhlí a země na opětovný nárůst spotřeby nebyla připravená. Oživení globální ekonomické aktivity vytvořilo prudce rostoucí poptávku po elektřině především v čínských pobřežních provinciích, kde sídlí největší továrny. Provincie Kuang-tung z toho důvodu například zavedla příděly elektrické energie pro průmysl.

V průběhu léta se energetická krize země prohloubila. A Čína dokonce začala znovu otevírat doly, které v posledních měsících s odkazem na klimatické závazky utlumila. Dvacátého šestého srpna se kvůli kritické situaci například opět začalo těžit v regionu Vnitřní Mongolsko. V provincii Šan-si, která patří k nejvýznamnějším uhelným regionům, navrch udeřily povodně. Kvůli navýšení produkce nedodržovali těžaři na příkaz vlády bezpečnostní opatření, což se Číně později vymstilo. 60 z celkových 682 dolů zaplavily přívalové deště a Peking musel evakuovat přes 120 tisíc lidí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.