Ještě před měsícem nebylo jisté, zda čínská vláda dokáže zajistit elektřinu pro tamní průmysl i domácnosti. Země se potýkala s výpadky dodávek a s obavami vyhlížela zimu. Velké problémy ale musí komunistická vláda hasit na realitním trhu poté, co se do obrovských potíží dostala developerská firma Evergrande.

Energetická krize v Číně začala počátkem roku 2021. Peking se v listopadu 2020 z politických důvodů odřízl od svého největšího dodavatele uhlí – Austrálie. Ekonomika země v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 18,3 procenta. Jenže 70 procent čínských elektráren potřebuje k výrobě elektřiny uhlí a země na opětovný nárůst spotřeby nebyla připravená. Oživení globální ekonomické aktivity vytvořilo prudce rostoucí poptávku po elektřině především v čínských pobřežních provinciích, kde sídlí největší továrny. Provincie Kuang-tung z toho důvodu například zavedla příděly elektrické energie pro průmysl.

V průběhu léta se energetická krize země prohloubila. A Čína dokonce začala znovu otevírat doly, které v posledních měsících s odkazem na klimatické závazky utlumila. Dvacátého šestého srpna se kvůli kritické situaci například opět začalo těžit v regionu Vnitřní Mongolsko. V provincii Šan-si, která patří k nejvýznamnějším uhelným regionům, navrch udeřily povodně. Kvůli navýšení produkce nedodržovali těžaři na příkaz vlády bezpečnostní opatření, což se Číně později vymstilo. 60 z celkových 682 dolů zaplavily přívalové deště a Peking musel evakuovat přes 120 tisíc lidí.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se