Už příští rok by lidé mohli obdivovat snímky zachycující zrození prvních hvězd ve vesmíru. Umožní to nový vesmírný teleskop Jamese Webba. Ten bude díky svým parametrům a umístění moci sledovat velmi staré a velmi vzdálené objekty. Platí totiž, že skrze teleskopy lze nahlížet do minulosti. Světlu ze vzdálených vesmírných objektů trvá miliony let, než doputuje k Zemi. Let teleskopu do kosmu se po několika odkladech uskutečnil 25. prosince. Jedná se o jeden z nejdražších vesmírných projektů.

Vědci od teleskopu očekávají velký pokrok ve výzkumu vesmíru. Zkoumat má vývoj prvních hvězd a galaxií po velkém třesku. Mohl by pomoci pochopit původ vesmíru. „Jeho největším přínosem bude vysoce kvalitní pozorování v infračervené oblasti elektromagnetického spektra, které je ze zemského povrchu téměř nepozorovatelné,“ sdělil HN Michal Václavík, vedoucí oddělení pilotovaných letů, mikrogravitace a výzkumu sluneční soustavy České kosmické kanceláře. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.