Jeden zkraje roku 2021 od svých spolustraníků poslouchal, že by měl být ostřejší a chybí mu charisma. Druhý, že by se měl přestat zabývat průzkumy, které jeho straně přisuzují skoro dvojciferný výsledek, a dávat víc pozor na ty, podle nichž by se nedostala do sněmovny. Právě končící rok oba muže, kteří stáli v čele svého času největších politických stran v Česku, zastihuje ve zcela rozdílné situaci.

Podceňovaný Petr Fiala z ODS s koalicí Spolu vyhrál volby a sestavil vládu, která 12. ledna požádá o důvěru sněmovny. Jan Hamáček od říjnového debaklu, kdy jeho ČSSD skončila mimo sněmovnu, složil funkci předsedy, přestal komunikovat s médii a po 15 letech ve vysoké politice zvažuje, kam dál.

Zcela rozdílná je také situace dvou tradičních stran, které během 90. a nultých let v Česku soupeřily jen samy mezi sebou a neměly relevantní konkurenci. ODS musela skousnout koalici s rivaly na středopravicové politické scéně – KDU-ČSL a TOP 09. Vítězství v letošních volbách a porážka jasného hegemona posledních let, hnutí ANO, jsou však pro stranu dostatečnou odměnou za přiznání si, že samotná už není tak silná, aby vyhrávala sněmovní volby.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se