Ještě v květnu se zdálo, že rozjeté preference Pirátů a hnutí STAN stěží někdo zastaví. Od začátku roku strmě rostly a v dubnu společnost Kantar oznámila, že atakovaly hranici 30 procent hlasů. A pirátský šéf Ivan Bartoš se už připravoval na roli premiéra. Jenže masivní negativní kampaň, vlastní chyby a dezinformace způsobily, že Piráti utrpěli volební debakl a sami nyní nevědí jak dál. Odborníci tvrdí, že se straně těžko podaří vrátit původní náboj, ať už ji bude vést kdokoliv.
Marihuana, dredy, harmonika: veřejnost si Piráty dlouho spojovala jen s těmito symboly. A nepomohl tomu ani „skoro“ úspěch ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014. Tehdy Pirátům křesla unikla jen o dvě desetiny procentních bodů a jejich lídr Ivan Bartoš nechal na kampani skoro zdraví. Kolegové mluvili o vyhoření, někdo o přemíře whisky.
Bartoš potřeboval restart. Z vedení strany na dva roky odešel, začal sportovat, přestal pít a oženil se. V plné síle se pak vrátil v roce 2016 a o rok později zaznamenali Piráti historický úspěch ve sněmovních volbách, když získali 22 poslaneckých křesel. V uplynulém volebním období strana patřila k nejaktivnější opozici – měla pečlivě vypracované analýzy, její zástupci chodili na jednání sněmovních výborů připraveni a erudovaně interpelovali ministry.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist