Budoucnost se předpovídá těžko, obzvlášť v nejistých časech pandemie. Redaktoři zahraniční rubriky HN se i přesto pokusili načrtnout několik trendů, které v roce 2022 mohou přinést buď zásadní posun, nebo ve velké míře ovlivnit život Čechů a Evropanů.
Češi v čele EU?
Otazník je rozhodně namístě. Ne snad kvůli nedostatečným přípravám státu na české předsednictví Evropské unii, které začne 1. července, i když i ty se mohou ukázat jako velký problém. Otazník naráží spíš na fakt, že velká část politiků i médií pojímá předsednictví jako šest měsíců, během nichž bude Česko řídit unii a bude mít možnost prosadit něco ze svých zájmů. Opak je ovšem pravdou – kdyby to Česko dělalo, utrhlo by si ostudu.
Úkolem předsednické země je hlavně řídit schůzky Rady EU, tedy orgánu, v němž zasedají jednotliví ministři podle témat, která se zrovna řeší. Úspěšné je takové předsednictví, které dokáže najít kompromis, jenž je přijatelný pokud možno pro všechny. Podmínkou úspěchu je detailní zvládnutí dané agendy a schopnost obratně vyjednávat. Když předsednická země ukáže, že na to má, její pověst u ostatních států se tím velmi posílí. Při prvním českém předsednictví v roce 2009 Česko podrazilo sebe samo pádem tehdejší vlády.
Zelená a ještě zelenější ekonomika
Bez ohledu na to, jak budou pokračovat vyjednávání na úrovni Evropské unie o Zelené dohodě a s ní spojených změnách evropských regulací, státy i firmy se budou snažit prosadit více prvků udržitelné ekonomiky. Nebude to bezbolestné a spousta otázek zůstává nezodpovězených. Například Němci vypnou své poslední jaderné elektrárny a stanou se více závislými na dovozu plynu z Ruska. Celá Evropa bude s napětím čekat, zda se ceny energií vrátí alespoň na dohled tomu, co stála elektřina a plyn v první polovině roku 2021.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.