Brazilská federální policie pronikla před několika měsíci hluboko do amazonského pralesa ve státě Pará na severu země. Hledala tajné povrchové naleziště zlata. Zhruba pět tisíc ilegálních zlatokopů na chráněném indiánském území kmene Munduruku vykácelo část pralesa a drahý kov začalo získávat pomocí vymývání horniny. Policie lokalitu našla a zničila zařízení, které „divocí horníci“, tzv. garimpeiros, používali.
Rozzlobení zlatokopové se ale po stovkách zmobilizovali v blízkém městě Jacareacanga. Na oplátku se pokusili federálním policistům zničit vrtulníky používané k monitorování nelegálních aktivit v Amazonii. Později dokonce zapálili i dům jednoho z indiánských aktivistů, popisuje britský deník Financial Times. Nakonec policisté rozehnali horníky gumovými projektily.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.





