Problémy začnou nejprve vyřazením telefonních ústředen. Potom se objeví výpadky elektřiny a ozbrojení zelení mužíci obsadí malý finský přístav a zapadlé letiště. To jsou vstupní scény finského cvičení a filmu Taistelukenttä 2020, kde finská armáda, policie a vlastně celá společnost viděla, zda a jak je schopná se bránit útoku od Rusů.

Letos 1. ledna si Finové vyzkoušeli něco podobného, ale v rovině diplomacie a vysoké politiky. Jen pár dní poté, co ruský prezident Vladimir Putin pohrozil sousedům útokem, pokud by chtěli vstoupit do Severoatlantické aliance nebo hostit její jednotky, finský prezident Sauli Niinistö řekl, že Finsko si vyhrazuje možnost v případě, že to uzná za vhodné, podat do aliance přihlášku. Podobné prohlášení vydala i premiérka Sanna Marinová.

„Finský prostor k manévrování a svoboda volby také zahrnují možnosti účasti ve vojenské alianci a podání přihlášky ke členství v NATO, pokud bychom se takto rozhodli,“ řekl v novoročním projevu prezident Niinistö.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.