Musíme být vůči Bělorusku tvrdí. Pokud nebudeme věrní našim principům a závazkům vůči spojencům, podkopeme naše národní základy – nechal se slyšet litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius v září 2020. Od té doby se mnoho nezměnilo. Litva, Lotyšsko a Estonsko patří k nejhlasitějším kritikům autoritativního režimu Alexandra Lukašenka z celé Evropské unie. Podporují také ekonomické sankce uvalené na Minsk. O to paradoxnější jsou pak údaje z loňského roku, které ukazují, že se běloruský export do pobaltských zemí blíží historickým rekordům.

V prvních deseti měsících loňského roku se vývoz Běloruska do Pobaltí oproti roku 2020 zdvojnásobil. V roce 2020 dosáhl vývoz do Estonska 522 milionů eur, v roce 2021 už překročil jednu miliardu (více než 25 miliard korun). U Litvy vzrostl o 50 procent a dosáhl také jedné miliardy eur, čímž o třetinu překročil historické maximum z roku 2015. Vývoz do Lotyšska meziročně stoupl o dvě třetiny na 407 milion eur, píše deník Financial Times (FT).

Prudký nárůst podle tamních analytiků odhaluje rozpor mezi kritikou Minsku ze strany pobaltských států a postojem tamních podnikatelů, kteří s Bělorusy bez ohledu na vládní postoje či sankce obchodují. Výjimkou nejsou ani některé státní podniky.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.