Ve čtvrtek zveřejněné podrobné údaje o hospodaření české vlády za celý rok 2021 jsou věru neveselým čtením. Celoroční deficit za rok 2021 ve výši 420 miliard Kč se zdá být přímo obludný – byť cifru začínající čtyřkou mnozí z nás díky neúprosné setrvačnosti vládních příjmů a výdajů začali předvídat už několik měsíců předem. Obludný se onen výsledek zdá být zejména ve srovnání s daleko střízlivějšími rozpočtovými schodky v mnoha letech před pandemií.

Nedávno svůj mandát skončivší premiér Babiš a jeho ministryně financí Schillerová by ale jistě na tomto místě vehementně zdůraznili, že podobné primitivní srovnávání v čase je hodně ošidné. A v této obecné rovině by měli pravdu: hodnocení rozpočtového deficitu musí vždy brát v úvahu konkrétní důvody, proč daný deficit vznikl.

Ministryně Schillerová samozřejmě loni každou informaci o čím dál hrozivějším schodkovém vývoji státního rozpočtu (stejně jako v roce 2020) zveřejňovala s připnutou pomyslnou cedulkou „za většinu této hrůzy nemůžeme, to covid“. Jak velkou část loňského deficitu lze ale skutečně svést na covid?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.