Největší český výrobce nemocničních lůžek Linet se v USA pouští do soudního sporu s obří zdravotnickou korporací Hillrom. Dceřiná firma Linet Americas podala u soudu v Chicagu federální žalobu na svého největšího konkurenta, který v USA ovládá přes dvě třetiny trhu s nemocničními lůžky. Informaci listu Chigaco Tribune potvrdil HN mluvčí Linetu Michal Uryč. Dále ale nechtěl žalobu, jež Hillrom viní z porušování pravidel hospodářské soutěže, nijak komentovat s ohledem na probíhající soudní spor.
Pro firmu zakladatele Zbyňka Frolíka je americký trh velmi důležitý. Výrobce z Želevčic u Slaného sem pronikl před více než deseti lety pod vedením nynějšího ředitele Tomáše Koláře. Ročně česká firma prodá do amerických nemocnic postele zhruba za 50 milionů dolarů (asi jedna miliarda korun). Vyváží sem postele s vyšší marží, které stojí i 25 tisíc dolarů.
Podle odhadu z Linetu je podíl Hillromu na dodávkách do amerických nemocnic téměř 70 procent. Žaloba tvrdí, že při tom zneužívá své dominantní postavení a brání dalšímu růstu české firmy. Obchody přitom stojí na tendrech vypisovaných nemocnicemi.
Jiným významným dodavatelem zdravotnické techniky je v USA společnost Stryker. V porovnání s Linetem, jehož tržby se pohybují kolem 400 milionů dolarů (necelých devět miliard korun), jsou oba konkurenti mnohonásobně větší. Výroba nemocničních lůžek není hlavní část jejich byznysu, ale není ani bezvýznamná. Naopak Linet se na postele pro nemocnice a domovy pro seniory specializuje. Loni jich vyrobil téměř 130 tisíc.
A právě zde je podle Chicago Tribune jádro 104stránkové federální žaloby, z níž list citoval. Hillrom údajně tlačí americké nemocnice k uzavírání dlouhodobých exkluzivních dohod – takzvaných „Corporate Enterprise Agreements“. Hillrom dodávající i jiná zařízení brání odběratelům vypisovat tendry na nemocniční postele. Zároveň jako dodavatel softwaru k postelím, jež sestrám usnadňují práci a kontrolu pacientů, neumožňuje, aby se k němu připojovali jiní výrobci.
„Pokud se nepodaří ukončit praktiky společnosti Hillrom, může to znamenat zvýšení nákladů na zdravotní péči, zastavení inovací a omezenou nabídku nemocničních lůžek,“ snaží se podpořit žalobu Linet.
Pozice Hillromu posílila i loňská fúze s ještě větší americkou zdravotnickou korporací Baxter. Ta zaplatila za akcie Hillromu 10,5 miliardy dolarů (asi 226 miliard korun) a převzala i její dvoumiliardový dluh. Šlo o loňskou největší fúzi v oboru zdravotnických technologií v USA.
Nejde o první antimonopolní žalobu týkající se nemocničních lůžek, které americká společnost v posledních letech čelila. Žádná z nich ale nedospěla k rozsudku, Hillrom se vždy dohodl mimosoudně.
Podle různých odhadů má světový trh s nemocničními lůžky standardně velikost kolem tří miliard dolarů. Asi dvě třetiny připadají na Spojené státy a Evropu. Frolíkovým dlouhodobým cílem je dostat Linet na tržby půl miliardy dolarů. K tomu potřebuje větší růst v USA. Loni si tam postavení pojistil spoluprací s další americkou firmou podobné velikosti Sizewise se sídlem v Kansasu. Orientuje se na zdravotnické matrace, jež dodává do více než tří tisíc amerických nemocnic.
Linet si pojistil americký trh spojením s firmou Sizewise, ta vyrábí matrace pro tři tisíce nemocnic
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist