Od úterního vystoupení prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva před parlamentem a televizními obrazovkami se očekávalo nejen jmenování premiéra a nové vlády, ale hlavně nástin toho, kam bude Kazachstán vlastně směřovat do budoucna. A nakonec se jednalo o neobvykle razantní projev plný ostrých výroků, které naznačují velké pohyby v majetkové struktuře státu. Právě ta totiž stojí za současnou kazachstánskou krizí a za masovými protesty obyvatel, kterým padlo za oběť nejméně 163 lidí.

Kazachstánský prezident se ve svém projevu především opřel do oligarchických kruhů a finančních skupin, které se podle jeho slov objevily v zemi za vlády jeho předchůdce. V neposlední řadě pak potvrdil plánovaný odchod koaličních vojsk vedených Ruskem, která na jeho pozvání vstoupila do země minulý pátek. I kdyby neodešli ihned všichni, Tokajev tím ukázal, že se po předešlé krizi cítí být opět dostatečně stabilně mocensky usazen. Což potvrdil i tím, že v úterý také jmenoval zbytek vlády, fakticky v té podobě, v jaké fungovala vláda prozatímní.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.