Začátek nového roku je na největších burzách v zámoří charakterizován odklonem investorů od tzv. růstových k hodnotovým akciím. Pod růstovými tituly si můžeme představit firmy, pro které není prioritou tvorba okamžitého zisku a výplata dividend, ale ve fázi expanze směřují veškeré úsilí k dalšímu růstu tržeb. Tyto firmy byly hitem posledních let. Index technologické burzy Nasdaq, která sdružuje většinu těchto akcií, přidal jen za poslední tři roky 130 procent. Velkou pomocí mu byla americká měnová politika. Úrokové sazby byly na nule, dluhopisy nabízely jen malý výnos a prostředí tak vybízelo k většímu riziku. Investoři proto kupovali akcie relativně drahých růstových firem.

Nyní nastal přesně opačný proces. Americká centrální banka bude kvůli vysoké inflaci od jara zvyšovat úrokové sazby, což má dominový efekt napříč všemi druhy aktiv. Když mohou investoři získat vyšší úroky bez rizika, požadují o to vyšší výnosy od těch aktiv, které riziko mají. To nejvíce dopadá právě na růstové akcie, které slibují tvorbu a výplatu zisku až v budoucnu, a investoři je tak již nechtějí kupovat za vysoké ceny. Naopak relativně shovívaví jsou k „hodnotovým“ akciím, které již nyní vytvářejí zisky a které lze koupit za příznivé ceny.

Pokud jsou v euroatlantickém prostoru burzy, které lze nazvat „hodnotové“, je mezi nimi určitě ta pražská. Tři čtvrtiny hodnoty pražského indexu PX jsou soustředěny v pouhých pěti společnostech. Jde o tři banky (KB, Erste, Moneta), pojišťovnu VIG a výrobce elektřiny ČEZ. „Hodnotovost“ pražského indexu spočívá v tom, že zisky a dividendy těchto firem lze koupit relativně levně. Jinými slovy, dividendy jsou relativně vysoké vůči cenám akcií. Pro ilustraci, index PX má očekávaný dividendový výnos na letošní rok 4,6 procenta. Obdobné číslo u západoevropského indexu Stoxx 600 jsou tři procenta a u německého indexu DAX jen 2,8 procenta.

Budoucím dividendám „pražských“ firem navíc přejí současné trendy. Některé z příčin vysokých cen elektřiny jsou dlouhodobé, což prospívá našemu hlavnímu producentovi energie. Růst úrokových sazeb v ČR pak pomáhá ziskům bank. Jestliže je tématem začátku roku celosvětový příklon investorů k hodnotovým akciím, pražská burza je v dobré pozici.